Prečo sú niektorí ľudia imúnni voči novému koronavírusu? Vedci našli zaujímavé vysvetlenie

Laboratórium
Foto: ilustračné, Getty Images

Podľa najnovšieho zistenia kalifornského inštitútu La Jolla Institute for Immunology môže imunita niektorých ľudí prirodzene odolávať prepuknutiu ochorenia Covid-19, informuje Medicalxpress.com.

Vedci tvrdia, že keď bol organizmus v minulosti vystavený „útokom“ bežných koronavírusov, ktoré spôsobujú napríklad sezónne prechladnutia, je lepšie pripravený na boj s ich nebezpečným príbuzným SARS-CoV-2.

Krížová imunitná reakcia

Môžu za to „pamäťové“ T-bunky imunitného systému (T-lymfocyty), ktoré dokážu rozpoznať vírusy, s ktorými sa už predtým stretli, vďaka čomu ich vedia ľahšie likvidovať.

Z výskumu, ktorý vedci začiatkom augusta publikovali v magazíne Science vyplýva, že niektorí ľudia majú miernejší priebeh ochorenia COVID-19, čo by mohlo byť spôsobené tzv. krížovou imunitou, pri ktorej do reakcie vstupujú práve T-lymfocyty, ktoré sa už v minulosti stretli s vírusom s podobnými vlastnosťami.

Výhodu by mohla mať až polovica ľudí

Výskum kalifornských vedcov staval na zisteniach štúdie zverejnenej v magazíne Cell. Vedci totiž zistili, že 40 až 60 percent ľudí, ktorí sa nenakazili novým koronavírusom, mali v tele T-lymfocyty, ktoré na SARS-Cov-2 odpovedali imunitnou reakciou.

Ich imunitný systém bol schopný rozpoznať fragmenty nového koronavírusu, aj keď sa s ním predtým nestretol, uvádza Sciencedaily.com.

Zaujímavý jav bol pozorovaný u dobrovoľníkov z Holandska, Nemecka, Británie či Singapuru a vedci predpokladajú, že by mohol pomôcť pri vývoji účinnej vakcíny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom