Registráciu na očkovanie by mali mať v rukách kraje, Bratislavská župa navrhuje vypnúť Fázu 1

BSK: Veľkokapacitné očkovacie centrum
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas vakcinácie proti Covid-19. Foto: SITA/Jana Birošová

Aj po spustení rezervačného systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stále pretrvávajú problémy s prihlasovaním. V tlačovej správe to skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba (SaS).

„Čakáreň“ síce podľa šéfa BSK predstavuje pre obyvateľstvo významné zlepšenie, problémy na strane očkovacích centier však pretrvávajú. Z tohto dôvodu navrhuje, aby správu rezervačného systému na očkovanie dostali do rúk samosprávne kraje.

Internetom sa šíril návod

Pred pár dňami sa podľa Drobu na internete začal šíriť návod, ako sa predbehnúť v rade na očkovanie. „V návode sa odporúča, aby registrujúci označili, že patria ku špeciálnej skupine obyvateľov (tzv. Fáza 1) s dovetkom, že to nikto nekontroluje. Keď sme začali overovať zamestnanie záujemcov o očkovanie, neúmerne to predĺžilo celý proces registrácie,“ povedal Droba s tým, že desiatky ľudí nakoniec odmietli zaočkovať, pretože nevedeli preukázať, či sú zdravotníci, zamestnanci sociálnych služieb, vojaci, policajti alebo iné profesie kritickej infraštruktúry.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Droba doplnil, že na túto situáciu doplácajú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, pretože osoby z Fázy 1 štátny rezervačný systém uprednostní pred všetkými ostatnými skupinami obyvateľov.

Zodpovednosť musí byť na pleciach štátu

Podľa riaditeľa odboru zdravotníctva BSK Tomáša Szalaya zodpovednosť za overovanie pravdivosti údajov v prihlasovacom formulári musí byť na pleciach štátu, nie samosprávnych krajov.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum má očkovať, nie účinkovať ako byrokratický úrad na overovanie pravdy. Nemáme prístup do žiadnej relevantnej štátnej databázy – či už je to register zamestnancov alebo register obyvateľov,“ povedal s tým, že namiesto jednoduchej registrácie prebieha zložité dokazovanie a skúmanie desiatok potvrdení, pracovných zmlúv či náplní práce.

Vypnutie Fázy 1 by bolo dočasné

BSK podľa Szalaya na základe skúseností z víkendového očkovania navrhol dočasne vypnúť Fázu 1 pre veľkokapacitné očkovacie centrá v prihlasovacom formulári, ktorá umožňuje registrovať sa špeciálnym skupinám obyvateľov pracujúcich, a to do času, kým štát nebude vedieť relevantne overovať pravdivosť uvádzaných údajov.

„BSK dlhodobo žiada, aby štát neprenášal povinnosť kontrolovať pravdivosť údajov na župy. Prihlasovací systém musí fungovať tak, že do veľkokapacitných očkovacích centier prídu len tí, ktorí majú aktuálne na očkovanie nárok,“ zdôraznil Szalay. Doplnil, že systémovým riešením je možnosť, aby si župy mohli spravovať rezervačný systém na očkovanie samy. Budú mať pod kontrolou kto príde, kedy príde a budú môcť efektívne komunikovať so zaregistrovanými v prípade, že nastanú nepredvídané okolnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajMZ Ministerstvo zdravotníctva SR