Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti medicíny, lekári
Foto: ilustračné, Thinkstock
16. 07. 2019 12:57 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Rezidentské štúdium pre zdravotníkov sa rozšíri o nové špecializácie a pribudnú aj desiatky miest

Rezidentské štúdium má 128 absolventov. Ako v tlačovej správe uviedlo ministerstvo zdravotníctva (MZ), na Slovensku funguje v praxi päť rokov, v štúdiu je zaradených 317 účastníkov programu. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne vyhlasuje možnosť na ďalšie prihlásenie uchádzačov.

Priorita projektu

Prihlásiť sa môžu do konca septembra prostredníctvom zamestnávateľa na všetkých lekárskych fakultách. Opatrenie má priniesť zdravotníkov do regiónov, kde ich je nedostatok.

Ministerstvo zdravotníctva v nadväznosti na podporné aktivity, ktoré boli zrealizované v prvom polroku roku 2019, iniciuje rezidentské štúdium.

K nadchádzajúcemu akademickému roku 2019/20 vytvára 250 rezidentských pozícií pre absolventov medicíny, ako aj lekárov, ktorí už nadobudli odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v niektorom so špecializačných odborov v povolaní lekár a sestra.

Prvotným cieľom projektu rezidentského štúdia bolo podľa MZ v roku 2014 riešenie nedostatku všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast v primárnej zdravotnej starostlivosti. Uvedený zámer naďalej zostáva najvýznamnejšou prioritou projektu.

Osem nových špecializácií

K ďalším prioritným oblastiam, ktoré sú aktuálne otvorené pre zaradenie sa do rezidentského štúdia a reflektujú aj potrebu systému, patria špecializované pracoviská pre deti a dorast a špecializačný odbor psychiatria a detská psychiatria.

Lekár sa v súčasnosti môže zaradiť do špecializačných odborov neurológia, chirurgia, kardiológia, ortopédia, vnútorné lekárstvo, detská psychiatria, urgentná medicína, anestéziológia a intenzívna medicína.

Rezidentské štúdium sa k 1. októbru 2019 rozširuje o osem špecializácií, a to rádiológia, geriatria, gynekológia a pôrodníctvo, oftalmológia, urológia, úrazová chirurgia, neonatológia, FBLR.

Riešenie nedostatkov špecialistov

„Rezident po úspešnom ukončení rezidentského štúdia musí u zamestnávateľa odpracovať najmenej päť rokov, čím sa rieši nedostatkové miesto špecialistu v danom ústavnom zdravotníckom zariadení, a teda v uvedenom regióne,“ vysvetlila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Absolventi rezidentského štúdia majú možnosť výberu vykonávania zdravotníckeho povolania v ambulantnom alebo ústavnom zdravotníckom zariadení.

Do rezidentského štúdia má príležitosť vstúpiť absolvent medicíny a tiež zdravotnícky pracovník, ktorý už získal odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností, teda aj za podmienok, že pracovný pomer zdravotníckeho pracovníka so zamestnávateľom je uzatvorený na dobu neurčitú.

Odporúčané články

Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Štát Maine povolil asistovanú samovraždu, lekári budú môcť ukončiť život smrteľne chorým pacientom

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X