Rusko ponúklo vakcínu Sputnik V aj Africkej únii, tristo miliónov dávok pôjde jednotlivým štátom

Afrika, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Pracovná skupina Africkej únie, ktorá pracuje na zabezpečení vakcín proti ochoreniu COVID-19, oznámila, že Rusko kontinentu ponúklo 300 miliónov dávok svojej očkovacej látky Sputnik V.

Viac o téme: Koronavírus

Riaditeľ afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) John Nkengasong vo vyhlásení zverejnenom v piatok uviedol, že pracovná skupina je „nesmierne hrdá“ na to, že tieto dávky môže ponúknuť 54 africkým štátom. Podľa vyhlásenia budú vakcíny Sputnik V v Afrike k dispozícii v máji.

Na dodávky vakcín stále čakajú

Africká únia už skôr zabezpečila dodávky 270 miliónov dávok očkovacích látok od firiem AstraZeneca, Pfizer a Johnson & Johnson.

Keďže však africký kontinent stále čaká na dodávky vakcín od iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam, africké CDC podporuje snahu o zaistenie dodávok prostredníctvom bilaterálnych dohôd a z iných zdrojov.

Rastúca nerovnosť voči bohatším krajinám

Zatiaľ na africký kontinent väčšie dodávky vakcín neprišli. Zdravotnícki predstavitelia preto hovoria o rastúcej nerovnosti voči bohatším krajinám, ktoré si vytvorili zásoby vakcín.

Cieľom je čo najrýchlejšie zaočkovať 60 percent populácie Afriky, aby sa dosiahla kolektívna imunita. Zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že ak to bude trvať príliš dlho, môže sa ochorenie COVID-19 v niektorých častiach kontinentu stať endemickým.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John Nkengasong
Firmy a inštitúcie AstraZenecaAÚ Africká úniaPfizerSputnik V