Schválený rozpočet situáciu v zdravotníctve zhorší, lekári a nemocnice kritizujú aj ministra Krajčího

peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

Schválený rozpočet vážne ohrozuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Tvrdia to najväčšie asociácie zastupujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, ako aj Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení, niekoľko mesiacov upozorňujú, že v zdravotníctve chýbajú značné prostriedky.

Nový rozpočet pritom podľa nich súčasnú zlú situáciu ešte zhorší a budúci rok tak bude pre zdravotníctvo kritický.

„Najväčším problémom je, že plánované príjmy z odvodov od ekonomicky aktívnych osôb nezohľadňujú vplyv pandémie ani očakávaný výpadok súvisiaci so stagnáciou miezd a vývoja zamestnanosti. Zároveň s veľmi nízkymi platbami štátu za svojich poistencov to spôsobí, že v zdravotníctve budú chýbať ďalšie stovky miliónov eur,“ poukazujú poskytovatelia.

Rozpočet podľa nich nielen nebude schopný zabezpečiť systémové zmeny, ale nezabráni ani odchodu zdravotníkov do zahraničia. „Pre pacientov to bude znamenať, že ich zdravotná starostlivosť môže byť výrazne obmedzená,“ konštatujú nemocnice a lekári.

Podľa nich sa minister zdravotníctva Marek Krajčí nedokáže postaviť za záujmy celého sektora pri kľúčových témach. „Vláda tak riskuje, že zdravotníci budú musieť zobrať osud svojho sektoru do vlastných rúk a postaviť sa nielen za svoje, ale aj za práva všetkých pacientov na kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ upozorňujú poskytovatelia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie ADZS Asociácia dopravnej zdravotnej službyANS Asociácia nemocníc SlovenskaAPAZ Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadeníASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti