Šíria sa "zaručené" správy o výskyte koronavírusu na Slovensku, je to výmysel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Hygienici rezortu dopravy merajú teplotu cestujúcemu počas kontroly v príletovej hale na Letisku M. R. Štefánika. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 28. februára 20:13

V uplynulých hodinách sa zvýšila intenzita „zaručených správ“ o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 spôsobenom koronavírusom na Slovensku.

Ako však upozorňuje ministerstvo zdravotníctva, nie je to pravda. Slovenské laboratóriá preverili doteraz 143 vzoriek, všetky však boli negatívne.

Ministerstvo zdravotníctva je okamžite o výsledkoch informované od kolegov z Úradu verejného zdravotníctva a v nadväznosti na to ide okamžitá informácia verejnosti prostredníctvom médií a profilu MZ SR na Facebooku,“ uvádza ministerstvo.

Hoaxy dostáva už aj polícia

Ako ministerstvo dodáva, šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin.

Pripája sa aj Policajný zbor SR. „Takéto informácie sú hoaxom a ich šírenie môže mať trestnoprávny následok,” upozorňuje polícia na sociálnej sieti.

PZ dostáva do správ screenshoty z komunikácií, kde sa objavujú správy o tom, že koronavírus je na Slovensku a zamlčuje sa to pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, aby nevznikla panika.

Falošné správy informujú o tom, že sú prípady nového vírusu v Bratislave, Trenčíne, Humennom a ďalších mestách.

U rodiny z Veličnej krvné testy nákazu nepotvrdili

Štvorčlenná rodina z obce Veličná pri Dolnom Kubíne, ktorú po návrate z lyžovačky v Taliansku hospitalizovali v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku, nie je nakazená koronavírusom. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Vedenie nemocnice z preventívnych dôvodov vydalo zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

Štvorčlennú rodinu hospitalizovali v stredu 26. februára po tom, čo sa u nich po návrate z lyžovačky v Taliansku objavil suchý kašeľ a zvýšená teplota. Starú mamu, dvoch synov a maloletého vnuka priviezli záchranári na Kliniku infektológie ÚVN.

Krvné vzorky všetkých štyroch pacientov nemocnica zaslala do laboratória v Bratislave. „Krvné výsledky nepotvrdili nákazu koronavírusom. Pacienti sú momentálne v dobrom zdravotnom stave a popoludní ich prepustíme do domáceho liečenia,“ uviedla Dišková.

Návštevy v nemocnici zakázali aj pre chrípku

Napriek tomu vedenie ÚVN vydalo zákaz návštev u pacientov na oddeleniach z preventívnych dôvodov a pre stúpajúci výskyt bežných respiračným ochorení.

Zároveň v súvislosti s koronavírusom prosíme všetkých obyvateľov, aby nepodliehali panike. Ak majú príznaky ochorenia, boli v oblasti s výskytom koronavírusu, prípadne v kontakte s nakazenou osobou, treba postupovať podľa usmernenia hlavného hygienika SR. Pacient by mal zostať doma, v pracovnom čase telefonicky kontaktovať svojho lekára a mimo pracovnej doby ambulanciu pohotovostnej služby. Lekári následne zabezpečia bezpečný prevoz chorého na našu Kliniku infektológie,“ vyzvala hovorkyňa nemocnice.

Testy negatívne aj v Michalovciach

Na infektológii michalovskej nemocnice boli vo štvrtok hospitalizovaní dvaja noví pacienti, u ktorých vzniklo podozrenie z nakazenia koronavírusom. Informovala o tom Jana Fedáková zo Sveta zdravia.

Výsledky laboratórnych testov ochorenie u žiadneho z nich nepotvrdili.

Na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach nemocnica preventívne vyčlenila celú lôžkovú kapacitu samostatného pavilónu iba pre infekčných pacientov. Hospitalizovaní pacienti z oddelenia dlhodobo chorých a geriatrie sú presúvaní do okolitých nemocníc alebo prepúšťaní domov.

Bratislavský kraj zvyšuje preventívne opatrenia

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zvyšuje preventívne opatrenia proti koronavírusu. V dnešnej tlačovej správe o tom informovala vedúca tlačového oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

„Na dnešnom zasadnutí Krízového štábu BSK prijal predseda Juraj Droba viaceré bezpečnostné preventívne opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu v zariadeniach patriacich pod župu a rovnako tak aj v prímestských spojoch,“ uvádza sa v správe.

Kraj dnes odporučil všetkým svojím zariadeniam zvýšiť bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vírusom. V školách pribudnú dezinfekčné prostriedky, budú zvýšené aj preventívne hygienické opatrenia v zariadeniach sociálnych služieb. „V nich navyše kraj odporučil riaditeľom zvážiť úpravu návštevných hodín. Rovnaké odporúčanie dostali aj riaditelia divadiel, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK,“ informuje kraj.

Zvýšený počet dezinfikovaných autobusov

„Všetky naše opatrenia majú v tejto chvíli len odporúčací charakter. Nechceme šíriť paniku, no prevencia je namieste. Už dnes pristupuje bratislavská župa k zdvojnásobeniu počtu dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách,“ uviedol predseda BSK.

Bratislavský kraj v spolupráci s dopravcom Slovak Lines od dnešného dňa zvyšuje početnosť dezinfekcie prímestských autobusov.

„V tejto chvíli je dezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Tyče na držanie v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie. Dôkladná dezinfekcia trvá až šesť hodín, a z bežne vyčistených dvoch autobusov denne zvyšujeme kapacity na päť dôkladne vydezinfikovaných autobusov denne,“ uzavrel Droba.

Trnavská župa vytvorila mimoriadnu pracovnú skupinu

Trnavský samosprávny kraj zriadil mimoriadnu pracovnú skupinu, ktorá pripraví riešenia pre prípad možného výskytu koronavírusu. Jej prvé zasadnutie bude v utorok 3. marca v budove úradu krajskej samosprávy. Informoval o tom župan Jozef Viskupič.

Jediným ústavným zariadením v Trnavskom kraji, ktoré má k dispozícii infektologické lôžka určené na hospitalizáciu pacientov s podozrením na koronavírus, je Fakultná nemocnica v Trnave.

Na Slovensku nebol zatiaľ koronavírus potvrdený. Najbližšie bolo toto ochorenie potvrdené v Rakúsku. Celkovo vo svete potvrdili dosiaľ 83 774 ochorení, z toho 2 867 úmrtí a 36 654 plne uzdravených ľudí.

Policajti budú zastavovať autá na hraniciach

Policajti budú dnes od 18:00 na hraničných priechodoch zastavovať vozidlá, ktoré sa vracajú z krajín dotknutých nákazou koronavírusom.

Ako ďalej informuje Policajný zbor SR na sociálnej sieti, nepôjde o policajnú kontrolu, ale o informačnú kampaň, aby občania vedeli, ako majú postupovať v prípade zistenia podozrenia na koronavírus.

" správy o výskyte koronavírusu na Slovensku, je to výmysel'" :postlink="'/vzdravotnictve/siria-sa-zarucene-spravy-o-vyskyte-koronavirusu-na-slovensku-je-to-vymysel/'" :video="'https://cdnv.sita.sk/sites/32/2020/02/koronavirus.mp4?_=1356'" :increment="1">

Polícia bude v spolupráci s pracovníkmi Červeného kríža a ďalšími dobrovoľníkmi rozdávať informačné letáky s odporúčaním, ako je potrebné postupovať v spomenutých prípadoch. Nie je dôvod na šírenie paniky, v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia,“ uvádza PZ SR.

Dodáva, že informačná kampaň bude trvať do pondelka, kedy bude zasadať krízový štáb a rozhodne o ďalšom postupe.

Na letiskách začali pasažierom merať teplotu

Prví pasažieri prilietajúci na Slovensko sa dnes podrobili meraniu teploty na letisku v Bratislave. Vykonávajú ho hygieničky z Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDV SR. Rovnako budú merať telesnú teplotu aj na medzinárodných letiskách v Poprade a Košiciach. Preventívne opatrenia nariadila bezpečnostná rada štátu v súvislosti so šírením koronavírusu v európskych krajinách.

Hygienici kontrolujú všetkých pasažierov priamo v príletovej hale. K dispozícii majú teplomery aj termokamery. V priestoroch letiska sú zariadenia na penovú dezinfekciu rúk pre cestujúcich a zamestnancov a v najbližších dňoch bude k dispozícii aj zariadenie na celopriestorovú povrchovú dezinfekciu, ktorou je možné čistiť vzduch.

V prípade podozrenia bude cestujúci prevezený priamo z letiska zdravotníkmi do izolácie.

Zároveň všetci cestujúci, ktorí priletia do Bratislavy, vypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky. Tie budú slúžiť orgánom na ochranu zdravia na spätné dohľadanie osôb, v prípade, že sa potvrdí, že na palube konkrétneho letu bola osoba s potvrdeným ochorením COVID-19.

Útvar vedúceho hygienika rezortu zároveň vyzval cestujúcich, aby ich dôsledne vypĺňali, pretože v prípade krízovej situácie môžu výrazne pomôcť pri zabezpečení ďalších preventívnych opatrení proti šíreniu vírusu.

Na prvom mieste je prevencia

Cestujúcim sa naďalej odporúča dodržiavať všeobecné opatrenia, a to prísnu osobnú hygienu, najmä dôsledné umývanie rúk, vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami, najmä s tými, ktorí majú kašeľ, vyhýbať sa preplneným miestam a 14 dní od príchodu z oblasti so zvýšeným výskytom ochorenia COVID-19 si kontrolovať svoj zdravotný stav.

Úrady vyzývajú tiež ľudí, aby zvážili cestovanie do zahraničia, zvlášť do oblastí, kde koronavírus už potvrdili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR