Slovensko bojuje s nedostatkom lekárov, v zahraničí ich pracuje viac ako tisíc

lekár
Foto: ilustračné, Getty Images

V zahraničí máme v súčasnosti registrovaných 1 045 lekárov. Pre agentúru SITA to uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská. Ako vyplýva z registra SLK, v roku 2017 sa po skončení štúdia zaregistrovalo na komore 799 lekárov, v roku 2018 ich bolo 725 a vlani 761.

Časovaná bomba

„Problém s nedostatkom lekárov tu máme 15 rokov, komora naň poukazuje minimálne desať. Nikto celé roky neriešil fakt, že lekárov treba postupne dopĺňať, ešte aj teraz žijeme v akejsi bubline, že ich zatiaľ máme dosť. Ak si ale uvedomíme, že v ambulantnej sfére je 35 % lekárov v dôchodkovom veku, tak to je časovaná bomba,“ konštatovala komora.

Základnou príčinou tohto stavu je podľa SLK neatraktivita lekárskeho povolania a nedostatočné finančné ohodnotenie. Po absolvovaní štúdia lekárom v podstate len začína ďalšie štúdium.

„Nasleduje ďalších 5 rokov tvrdej práce, keď prakticky nezarábate žiadne peniaze a po rokoch vzdelávania vás čaká plat, ktorý dosiahne ľahko hocikto v hocijakom inom povolaní s neporovnateľne menšou zodpovednosťou, náročnosťou a bez nočných služieb,“ konštatovala komora.

Pracovné podmienky lekárov

Druhou príčinou sú podľa SLK pracovné podmienky lekárov. Tí nepracujú v nových nemocniciach, ktoré by zodpovedali európskym štandardom, v drvivej väčšine absentuje aj najmodernejšia technika. Lekár sa podľa komory musí vzdelávať, ale nemá v podstate kedy a ako, lebo je vzhľadom na absolútny nedostatok lekárov nenahraditeľný.

„A to už nehovoríme o chodení na niekoľkomesačné stáže do zahraničia, čo bolo v minulosti absolútne prirodzené. Dnes môžeme vo väčšine prípadov o tom iba snívať. Z malej nemocnice vás nepustia ani len na kongres, lebo vás nemá kto zastúpiť,“ dodala SLK.

Čo sa týka ďalšieho trendu, ten bude podľa komory naďalej pokračovať, ak sa nezačnú robiť systémové zmeny v celom zdravotníctve. Pre slovenské zdravotníctvo je podľa komory potrebná odborná a ucelená zdravotnícka reforma, ktorá bude v prospech všetkých, pacientov, ale aj zdravotníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nancy Závodská
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora