Riešte problémy, neberte nás za rukojemníkov, píšu študenti Pellegrinimu

študent, cestovanie, štúdium v zahraničí
Foto: GettyImages

Strana Smer-SD berie mladých ľudí za svojich rukojemníkov namiesto toho, aby ste riešili akútne problémy zdravotníctva, školstva, trhu práce, či prerastajúcej korupcie a z toho narastajúceho extrémizmu. Uvádzajú to študenti v otvorenom liste, ktorý dnes pošlú premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

Reagujú tak na plán strany držať na Slovensku absolventov medicíny, ale aj pedagogiky a iných humanitných odborov pod hrozbou 55-tisícového „účtu za štúdium“.

Odchod lekárov nie je príčina, ale dôsledok zlého stavu zdravotníctva

Ako mladí, vzdelaní a scestovaní ľudia rozumieme pravidlám politického boja v predvolebnom období. Avšak nerozumieme a nikdy rozumieť nebudeme dôvodom, prečo si pokles Vašich preferencii kompenzujete negatívnou politickou kampaňou proti nám, mladým ľuďom a vnášaním nenávisti do spoločnosti pri otázke odchodu do zahraničia,“ píšu študenti v liste.

Nie mladí ľudia naberajúci skúsenosti v zahraničí, ale nefunkčný systém zdravotníctva, ako aj celého školstva sú dôvodom nedostatku lekárov, či absolventov iných odborov, uvádzajú.

Za dlhé roky vládnutia Smeru podľa nich neprišli zmeny, ktoré by viedli k zlepšeniu situácie zdravotníctva. Práve pri pohľade na pretrvávajúcu frustráciu v tejto oblasti sa množstvo mladých a perspektívnych ľudí rozhodlo odísť zo Slovenska.

Radšej pôjdu študovať do zahraničia

Katastrofálnu situáciu a pracovné podmienky potvrdzujú aj mnohí skúsení lekári, ktorí na Slovensku pôsobia aj po svojom štúdiu. Bohužiaľ, aj oni postupne strácajú nádej na zlepšenie podmienok v štátnom zdravotníctve,“ upozorňujú študenti.

Nedostatočný počet lekárov je podľa nich skutočne alarmujúci. „Avšak to, čo Vaša strana dlhými rokmi nezodpovedného vládnutia spôsobila, nevyriešite vysokými poplatkami,“ píšu premiérovi.

Podľa nich totiž bude dôsledkom pravý opak. „Žiadny mladý človek si od Vás nevezme bianko šek, pri ktorom by mal riskovať vysoké doplatky. Radšej odíde do zahraničia hneď na začiatku štúdia,“ predpovedajú.

Ospravedlňte sa, žiadajú

Zároveň upozorňujú, že navrhované opatrenie je v v príkrom rozpore so štyrmi slobodami Európskej únie, ktorými sú voľný pohyb osôb, tovarov, kapitálu a služieb.

Za dvanásť rokov vládnutia ste mali dostatok príležitostí, prostriedkov aj politického kapitálu na to, aby ste zlepšili pomery v zdravotníctve a motivovali mladých študentov medicíny k zotrvaniu na Slovensku. Pretože práve motivácia je tomto celom kľúčová. Vy ste ale neurobili takmer nič,“ sumarizujú študenti.

Zhadzujete zo stola slušnosť a úctu, po ktorých tak dlho voláme. … Žiadame Vás o stiahnutie tohto programového návrhu a zároveň o ospravedlnenie všetkým študentom a mladým ľuďom,“ uzatvárajú list medici, ale aj študenti informatiky, práva, politológie, ekonómie a ďalších odborov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini