Slovensko chce využívať nový typ testov na COVID-19. Sú presné a výsledok povedia za 15 minút

Test covid 19
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Francisco Seco)

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího by sa na Slovensku mohli ešte viac zvýšiť testovacie kapacity na COVID-19. Veľkokapacitné odberové miesta v krajských mestách totiž nie sú „vyťažené tak, ako by mohli byť“, povedal na dnešnom tlačovom brífingu k epidemiologickej situácii.

Problém je v kapacite laboratórií

V prípade Bratislavy sú podľa neho prevádzkovatelia odberového miesta schopní zvýšiť kapacity na 1 000 PCR testov denne.

Problém však Krajčí vidí v laboratóriách, ktorých kapacita je 7 500 vyšetrených testov denne a nedá sa zvýšiť.

Nové antigénové testy na COVID-19

Súčasne doplnil, v najbližších týždňoch by na Slovensku mohli byť k dispozícii aj skríningové antigénové testy na COVID-19 s podobnou presnosťou ako PCR testy.

Podľa infektológa Pavla Jarčušku neslúžia na detekciu protilátok, ale priamo na zistenie vírusu. „Odoberie sa klasický výter z nosohltanu, vzorka sa dá do roztoku, zamieša sa a kvapne na latexovú doštičku, ako keď si robíte tehotenský test a výsledok máte za 15 minút,“ priblížil Jarčuška.

Ich presnosť je až 98 percent a pomôžu odbremeniť testovacie kapacity.

Budúcnosť testovania

Podľa Jarčušku ide o budúcnosť testovania. Výsledky antigénových testov vie odčítať aj špeciálny prístroj, ktorý dokáže vyhodnotiť až 70 testov za minútu. Budú ho môcť využívať najmä nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasMarek KrajčíPavol Jarčuška