Slovensko stojí pred najťažšou fázou epidémie. Na limit narazíme o dva až tri týždne, prognózuje Krajčí

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stojí Slovensko na rázcestí epidémie koronavírusu a času má málo. Nie je vylúčené, že krivka nakazených bude stúpať, povedal počas svojej prednášky na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020.

„Obávam sa, že práve množstvo infikovaných a ten spôsob života, ktorý Slováci momentálne vedú a nechcú si z neho ,ukrojiť‛, môže spôsobiť, že sa nám to postupne začne vymkýnať spod kontroly,“ načrtol minister.

Reprodukčné číslo neklesá

Reprodukčné číslo vírusu je podľa Krajčího na Slovensku relatívne stabilizované na rozdiel od Česka alebo Rakúska. Jeho priemerná hodnota je 1,156.

„Súčasné opatrenia na Slovensku zatiaľ nedokázali znížiť reprodukčné číslo,“ doplnil s tým, že optimálne by bolo, keby sme ho znížili na úroveň okolo hodnoty 1.

Situácia s testovaním začína byť kritická

Podľa Krajčího začína byť na Slovensku situácia s testovaním kritická a mali by sme testovať ešte viac.

Za slabší článok označil kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva a laboratórií, ktoré dokážu otestovať maximálne 7 500 ľudí denne. V najbližšom období však Slovensko nakúpi nové antigénové testy, ktoré odhalia pozitívne osoby v priebehu 15 minút až hodiny.

O dva až tri týždne totiž dosiahneme maximálne testovacie kapacity, pričom kapacity niektorých regionálnych úradov už boli presiahnuté.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rizikové oblasti a miesta

Za veľmi dôležité Krajčí považuje zamerať sa na tzv. červené a oranžové regióny s najväčším potenciálom šírenia COVID-19. Rizikom môžu byť najmä domovy sociálnej starostlivosti, univerzitné internáty, či nočné kluby a diskotéky.

Za ďalšie možné ohniská šírenia označil aj svadby, oslavy, párty a veľké zhromaždenia. Riziko nákazy však predstavujú aj kostoly či zbory.

Príprava na reprofilizáciu nemocníc

Až 80 percent hospitalizácií sa podľa ministra týka ľudí nad 70 rokov. V prípade týchto pacientov končí na JIS okolo 16 percent z nich a na umelú pľúcnu ventiláciu sú napojené viac ako dve percentá starších ľudí.

Priemerná doba hospitalizácie infikovaných pacientov v nemocniciach je 11 dní a potrebuje ju 12,5 percenta pozitívne testovaných.

„Na JIS-ke sú v priemere sedem dní a na pľúcnej ventilácii len šesť dní,“ uviedol minister s tým, že lekári buď napájajú pacientov na ventiláciu včas a vďaka tomu ich môžu aj skôr odpojiť, alebo, naopak, ich napájajú už v poslednej fáze ochorenia, keď sa ich stav nedá zvrátiť.

„Pokiaľ by sme sa dostali na 50-percentnú vyťaženosť infektologických a JIS-kových profilov, tak nastupuje prvá fáza reprofilizácie nemocníc,“ ozrejmil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR