ŠÚKL stále nemá výrobnú dokumentáciu k Sputniku V, očkovanie neregistrovanou vakcínou považuje za rizikové

Sputnik V
Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová konštatuje, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje za veľmi rizikové.

Vyjadrila sa tak na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou dnes popoludní v Prezidentskom paláci, pričom diskutovali o vakcíne Sputnik V. Informoval o tom hovorca prezidentky Marek Strižinec.

Viac o téme: Koronavírus

„Ústavu, ktorý je najvyšším garantom kontroly liečiv, nebola doposiaľ stále doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Nie je to bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens,“ uviedol hovorca prezidentky.

Bezpečnosť vakcíny nikto negarantuje

„Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť. Zodpovednosť za prípadné neželané účinky použitia tejto vakcíny sa povolením ministra zdravotníctva prenášajú na ošetrujúcich lekárov. V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ upozornila prezidentka, podľa ktorej je očkovanie naša cesta k normálnemu životu.

Dôveru môže zvýšiť len odborný očkovací plán

„Dôveru v očkovanie, ale nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. Dôveru môže zvýšiť len jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín,“ dodala prezidentka.

Tá zároveň pripomína, že sme sa stali len druhou krajinou EÚ, ktorá udelila použitiu vakcíny Sputnik V výnimku.

„Tento krok nie je prejavom odvahy, či dôkazom diplomatického úspechu, je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa aj v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí,“ doplnila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana BaťováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv