Súťaž Florence roka hľadá najlepšie budúce sestry

Dominika Tarasovičová
Titul Florence roka 2018 získala Dominika Tarasovičová Foto: Svet zdravia

Už po štvrtýkrát sa na Slovensku bude hľadať najlepšia budúca sestra. Sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi vyhlasuje štvrtý ročník odbornej súťaže Florence roka 2019.

Určená je pre študentky a študentov tretích ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra na Slovensku.

Budúcim sestrám poskytne príležitosť preveriť si a zmerať sily v oblasti teoretickej a praktickej prípravy. Zároveň má jej účastníkom rozšíriť poznatky o moderných ošetrovateľských trendoch, systéme zdravotného poistenia, ako aj o iných potrebných nemedicínskych témach.

Dvadsiatim finalistom ponúknu pracovné miesta

Októbrové vyvrcholenie súťaže následne 20 finalistom ponúkne kombináciu odborných workshopov a súťaženia v praktických podmienkach skutočnej nemocnice.

Na jedného víťaza čaká finančná odmena v hodnote 3 000 eur. Všetkým finalistom navyše Svet zdravia ponúkne garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia. Prví traja si pritom môžu zvoliť oddelenie podľa vlastného výberu.

Do súťaže sa možno prihlásiť na stránke www.florenceroka.sk do 6. októbra 2019 do 12:00. Podmienkou je vek maximálne 25 rokov k dátumu 31. 12. 2019  vrátane.

Chcú udržať absolventov na Slovensku

„Po úspešných prvých ročníkoch súťaže o najlepšieho medika sme chceli ponúknuť rovnaký koncept aj budúcim sestrám,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

„Zo skúseností dnes vieme, že aj takáto súťaž môže budúcim zdravotníckym pracovníkom pomôcť pri rozhodovaní sa pre prácu v slovenských nemocniciach,“ dodal.

Programová skladba a obsahová orientácia súťaže sú zamerané na overenie úrovne v oblasti teoretickej prípravy (formou kazuistík), praktických skúseností, moderných medicínskych trendov, ako aj celospoločenského dopytu a na poskytnutie príležitosti rozšíriť si vedomosti z oblasti zdravotného poistenia.

Florence Nightingale
Florence Nightingale by Goodman [Public domain], via Wikimedia Commons

Prečo Florence?

Súťaž nesie meno Florence Nightingale (1820 – 1910), zakladateľky moderného ošetrovateľstva. Za krymskej vojny v roku 1854 v Turecku ošetrovala ranených. Kritizovala podmienky, v ktorých sa vojaci nachádzali, stretla sa však len s nezáujmom a s nečinnosťou lekárov a dôstojníkov. Na vizity chodila radšej v noci, preto ju volali „dáma s lampou“.

Vytvorila zásady zdravého prostredia v ošetrovni: čistý vzduch (vetranie, udržiavanie teploty, uloženie pacienta v miestnosti), čistá voda (zdroj infekcií), kanalizácia (riziko epidémií), čistota a svetlo (priame, slnečné). Jej teória tzv. manažmentu maličkostí sa týkala aj hluku, zloženia stravy a jej podávania. Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá.

V roku 1860 založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete a v roku 1869 bola spoluzakladateľkou prvej dievčenskej vysokej školy medicíny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Dvorový
Firmy a inštitúcie Svet zdravia