Takmer polovica Slovákov s Covid-19 sa nakazila v cudzine. Veľká časť z nich nemala príznaky

Covid 19 test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Hygiena opäť eviduje nárast prípadov koronavírusu. Ako informovala docentka Mária Avdičová z Oddelenia epidemiológovie RÚVZ Banská Bystrica, od 26. júna do 2. júla bolo na Slovensku otestovaných na Covid-19 takmer 8 500 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Testovanie v uvedenom týždni zachytilo 72 pozitívnych osôb, pričom 8 ďalším Slovákom diagnostikovali koronavírus v Česku v rámci vyšetrovania baníkov.

Foto: RÚVZ BB

Nákazu si priviezli najmä z Česka

Okolo 44 percent infikovaných tvorili importované prípady z cudziny, najčastejšie z Česka (16), potom z Ukrajiny (4), Británie (4), ale tiež z Maďarska (3), Srbska (3), Švajčiarska (2), Francúzska (1), Macedónska (1) a Holandska (1).

Väčšina prípadov pochádzala zo Žilinského kraja (19), nasledoval Bratislavský (17) a Trnavský kraj (15). Najviac nakazených bolo vo veku od 25 do 34 rokov, vyplýva z analýzy RÚVZ BB.

„Vo všetkých evidovaných prípadoch bolo vykonané epidemiologické vyšetrovanie, zisťovaný okruh kontaktov, nariadenie izolácie osobám v kontakte a naplánovanie ich laboratórneho vyšetrenia,“ ozrejmila epidemiologička Mária Avdičová.

Foto: RÚVZ BB

Väčšina mala asymptomatický priebeh choroby

Z výsledkov tiež vyplynulo, že až 72,2 percenta nakazených nemalo žiadne príznaky ochorenia a najčastejšími príznakmi pri symptomatickej forme ochorenia boli respiračné problémy. Hospitalizovaný musel byť jeden z infikovaných. „Všetci pozitívni pacienti sú zatiaľ na liečbe,“ dodala Avdičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Avdičová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica