Rúško už nemusia mať ľudia s dvomi typmi ochorení. Zisťovali sme, či potrebujú doklad od lekára

Rúška
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Vadim Ghirda, File)

Od soboty 4. júla už nemusia nosiť ľudia s kožnými a respiračnými problémami rúška ani v uzavretých priestoroch. Týka sa to aj mestskej hromadnej dopravy. Zaujímalo nás, či sa budú musieť v prípade kontroly preukazovať nejakým dokladom od lekára.

Viac o téme: Koronavírus

Hygiena totiž v novom nariadení nešpecifikovala, ktoré konkrétne ochorenia majú povolenú výnimku z nosenia rúška. Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Dáše Račkovej by sa ľudia s kožným či respiračným ochorením mali poradiť so svojím lekárom, či sa na nich výnimka vzťahuje.

Diagnózy, pri ktorých rúška zhoršujú stav

Ide o ochorenia, ktoré sprevádza dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním, v prípade kožných ochorení tie, pri ktorých by nosenie rúšok prinieslo zhoršenie stavu. Ide teda napríklad o chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, astmu, z kožných ochorení napríklad seboroický zápal kože a podobne. Odporúčame ľuďom v tejto otázke poradiť sa so svojím lekárom,“ uviedla Račková.

Lekárske potvrdenia nevyžadujú

Dodala, že konzílium odborníkov zatiaľ nevyžaduje lekárske potvrdenia. „Veríme, že túto výnimku ľudia nebudú zneužívať. Ak by sa predsa začali objavovať prípady zneužívania, zvážime možnosť prikročenia k potvrdeniam od lekára,“ informovala hovorkyňa ÚVZ SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)