Ohniská nákazy na Kysuciach monitorujú, počet prípadov koronavírusu zrejme ešte narastie

Koronavirus
Foto: SITA/AP

aktualizované 25. júna, 15:43

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) predpokladá, že počet potvrdených prípadov koronavírusu bude v Čadci a okolí ešte narastať. Ohniská nákazy vo svojej územnej pôsobnosti Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Čadci identifikoval a monitoruje ich.

Nárast prípadov očakávali

V rámci nich hygienici odoberajú vzorky na diagnostiku ochorenia Covid-19, preto úrad predpokladá, že počet potvrdených prípadov sa bude v regióne zvyšovať.

Viac o téme: Koronavírus

Od 26. júna budú v Čadci zatvorené základné a materské školy a fungovať nebude ani mestská plaváreň. Čadčianska samospráva na základe odporúčania krízového štábu prijala preventívne opatrenia s ohľadom na súčasnú zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v regióne. O opatreniach informovalo mesto na svojej internetovej stránke.

„Od 26. júna zatvárame základné školy na území mesta a prevádzku MŠ Fraňa Kráľa, MŠ Janka Kráľa, MŠ Horelica, MŠ Podzávoz. Zastavujú sa taktiež letné aktivity Centra voľného času. Rovnako zatvárame Dom kultúry v Čadci, pozastavená je činnosť kina, krúžkov, kurzov, cvičení ako aj nácvikov súborov do odvolania,“ uviedla samospráva.

Zatvárajú plaváreň a neotvoria ani kúpalisko

Zajtrajším dňom bude zatvorená aj mestská plaváreň, pričom otvorenie letného kúpaliska sa predbežne posúva na 6. júla. „Termín sa môže meniť podľa vývoja epidemiologickej situácie v okrese Čadca, prípadne podľa usmernenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ),“ upozorňuje radnica.

Sprísnené hygienické opatrenia zaviedli aj na mestskom úrade. „Vstup osôb bude koordinovať pracovník mestskej polície, vstup bude povolený len s rúškom a každý návštevník má povinnosť použiť dezinfekciu. Chceme poprosiť občanov, ak to nie je naozaj nevyhnutné, nenavštevujte úrady na území mesta a využite možnosti elektronického vybavovania,“ dodala samospráva.

K 25. júnu eviduje RÚVZ v Čadci celkovo 25 potvrdených prípadov koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

RÚVZ v Čadci nárast počtu nových prípadov očakával, pretože hygienici aktívne vyhľadávajú osoby, ktoré prišli do kontaktu s potvrdenými prípadmi ochorenia Covid-19 a dávajú ich testovať.

„Veľká časť pozitívnych prípadov je v epidemiologickej súvislosti s počiatočnými potvrdenými prípadmi ochorenia Covid-19 a zväčša sú to rodinné kontakty. Zaznamenané sú však aj importované prípady zo zahraničia,“ uviedla Račková.

Hromadné podujatia neodporúčajú

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v regióne RÚVZ v Čadci neodporúča konanie hromadných podujatí v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Farské úrady týchto okresov boli usmernené pri plnení aktuálne platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva. Vybrané výchovno-vzdelávacie zariadenia v Čadci a v Krásne nad Kysucou sú z preventívnych dôvodov zatvorené.

Ako dodala hovorkyňa ÚVZ SR, odborní pracovníci príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva zabezpečili v prípade potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 všetky potrebné protiepidemické opatrenia.

Pri potvrdených prípadoch vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie a pri úzkych kontaktoch nariadili domácu izoláciu a testovanie na ochorenie Covid-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie RÚVZ ČadcaÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR