V tretej vlne budú COVID-19 šíriť hlavne deti. Pediatrička Prokopová hovorí, ako sa tomu štát chystá zabrániť

Deti, školáci
Proti COVID-19 sa môžu očkovať deti od 12 rokov Foto: ilustračné, Getty images

Tretia vlna pandémie je už pred dverami, šírenie Delta variantu koronavírusu sa zastaviť nepodarí. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že ochorenie budú rozširovať hlavne deti. Ide totiž o veľmi účinných prenášačov, keďže ochorenie častejšie prežívajú bez príznakov alebo trpia iba ľahšou formou. Vedia si tak koronavírus jednoducho priniesť domov.

Pri deťoch je riziko úmrtia alebo závažného priebehu ochorenia COVID-19 veľmi nízke, no rodinní príslušníci, najmä tí starší, môžu byť ohrození. Aj preto by mal štat pripraviť plán, ktorého cieľom bude zastaviť šírenie medzi deťmi.

Otvorené školy

Pediatrička Elena Prokopová, ktorá je tiež členkou Pandemickej komisie vlády SR, pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila, že s takýmto vývojom situácie počítajú a podľa neho už aj navrhujú epidemiologické opatrenia na jeseň.

„Keď si zoberiete do úvahy, že Bratislava má 56 percent a Slovensko v priemere 35 percent zaočkovanosť, tak hovoríme takmer len o dospelých. Deti môžu byť zaočkované len od 12 rokov,“ pripomína Prokopová dôvod, pre ktorý aj podľa nej budú deti prenášačmi.

Pandemická komisia si zároveň uvedomuje, že školy sa na jeseň nemôžu opätovne zatvoriť, aby sa prenosom zabránilo, lebo to má na deti obrovské negatívne následky. Nechať školy otvorené je preto pre nich prioritou číslo jedna.

Očkovanie podporuje aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ako povedal v rozhovore pre Webnoviny.sk: „Je dôležité, aby si každý rodič uvedomil, že vďaka očkovaniu bude môcť dieťa chodiť do školy.“

Pripravenú majú intervenčnú stretégiu testovania na školách. Štát v týchto dňoch pracuje aj na ďalších spôsoboch, ako dosiahnuť bezpečnosť v priestoroch škôl, a tým pádom aj v domácnostiach.

Jedným nástrojom bude určite efektívne testovanie, tým druhým je, samozrejme, očkovanie.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingElena ProkopováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Pandemická komisia vlády SR