Všeobecná zdravotná poisťovňa chce zvýšiť efektívnosť a dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Lekar,chripka
Foto: SITA/Diana Černáková

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce zvýšiť efektívnosť a dostupnosť systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa poisťovne Slávka Gáborová.

Poisťovňa to chce dosiahnuť novými hodnotiacimi parametrami, ktoré od 1. júla 2019 zaviedla do zmlúv s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Za dlhšie ordinačné hodiny viac peňazí

„Konkrétne sledujeme zvýšenie dostupnosti ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, pre deti a dorast, gynekológov a špecialistov pre našich poistencov tým, že bonifikujeme zvýšenie počtu ordinačných hodín aspoň na 30 hodín týždenne a stanovenie ordinačných hodín do 16:00 h aspoň jeden deň v týždni,“ informovala.

S cieľom dosiahnuť bezpečnú preskripciu liekov poisťovňa finančne zvýhodňuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí využívajú eRecept.

Tým zároveň šetríme čas pacientov, ktorí z dôvodu predpisu liekov nemusia osobne navštíviť lekára,“ dodala Gáborová.

Podporujú elektronické služby aj prevenciu

Poisťovňa podľa nej tiež podporuje elektronizáciu a operatívnu komunikáciu medzi poskytovateľmi a zdravotnou poisťovňou využívaním ePobočky.

Dôležitým kritériom hodnotenia je aj dosiahnutie stanoveného percenta kapitovaných poistencov, ktorí absolvovali preventívnu prehliadku. Na základe týchto kritérií sú už v súčasnosti poskytovatelia odmeňovaní.

Ďalšie kritériá, napríklad u všeobecných lekárov pre dospelých vyšetrenie na okultné krvácanie vykonané aspoň u 50 % vopred identifikovaných poistencov sledujeme, ale zatiaľ sme nepristúpili k diferenciácii odmeňovania na základe ich plnenia. Predpokladáme, že prvé vyhodnotenie rozšírených parametrov bude k dispozícii na konci prvého štvrťroka 2020,“ uzavrela hovorkyňa VšZP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa