Začal sa súdny proces s páchateľmi útoku na Sergeja Filina

Sergej filin
Umeleckému vedúcemu známeho Boľšoj teatr sa vyhrážali smrťou, zrejme pre spory o hlavné úlohy. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – V Moskve sa dnes začal súdny proces s tanečníkom Pavlom Dmitričenkom, ktorý je obvinený zo zosnovania útoku kyselinou sírovou na umeleckého riaditeľa moskovského divadla Boľšoj teatr Sergeja Filina.

Okrem neho súdia aj Jurija Zaruckého, ktorý útok vykonal, a Andreja Lipatova, ktorý šoféroval auto z miesta činu. V prípade dokázania viny im hrozí až dvanásťročný trest odňatia slobody.

Dmitričenko dnes na súde svoju vinu poprel, a to aj napriek tomu, že v marci sa priznal, že si útok na Filina objednal. Uviedol však, že nechcel, aby Filina poliali kyselinou. Podľa vyšetrovateľov Dmitričenko zaplatil Zaruckému a Lipatovovi za útok 50-tisíc rubľov. Všetkých troch zatkla polícia v marci, odkedy sú vo väzbe. Zarucký a Lipatov sa k skutku počas vyšetrovania priznali. Sudca proces odročil na 29. októbra, pretože jeden z obžalovaných nemal na dnešnom pojednávaní svojho právneho zástupcu.

Štyridsaťdvaročného Filina oblial maskovaný útočník kyselinou sírovou v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta. Bývalý tanečník utrpel popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí.

Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil viac ako dvadsať operácií. Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu.

Ruské ministerstvo kultúry potom v júli odvolalo riaditeľa divadla Anatolija Iksanova práve v súvislosti so sériou škandálov a incidentov, medzi ktorými bol aj útok na Filina. Vo funkcii ho nahradil Vladimir Urin.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Filin
Firmy a inštitúcie Boľšoj teatr