Zemepán Vareha ostáva za mrežami, lykožrúty mu voňali

Vareha
Mikuláš Vareha Foto: SITA/Jozef Habočík

BANSKÁ BYSTRICA 19. decembra (WEBNOVINY) – Odvolací senát Najvyššieho súdu SR nevyhovel sťažnosti Mikuláša Varehu a ponechal ho vo väzbe.

Zemplínsky podnikateľ požiadal o prepustenie z väzby a ako záruku ponúkal písomný sľub a kauciu 50-tisíc eur.

Prvostupňový senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici žiadosti o prepustenie nevyhovel, voči čomu podnikateľ podal sťažnosť, ktorú odvolací súd zamietol. Pre agentúru SITA to uviedol podnikateľov obhajca Ľubomír Hrežďovič.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty, ktoré spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek.

Podľa Varehu vedrá s lykožrútmi nesmrdeli, ale voňali

Kladivko
Foto: mup.vladars.net

Pred výpoveďami svedkov však obžalovaný vzniesol námietku zaujatosti voči pojednávajúcemu senátu. Dôvodom bolo, že na konci prípravného konania nemal dostatočný časový priestor na oboznámenie sa s celým vyšetrovacím spisom a na hlavnom pojednávaní sa vykonávajú dôkazy, s ktorými sa nemal možnosť oboznámiť.

Podľa neho desať dní mu nestačilo oboznámiť sa so spisom, ktorý má 70 zväzkov a jeden zväzok má 300 až 400 strán. Senát námietku vzal na vedomie, ale nekonal, pretože obžalovaný mal výhrady voči procesnému postupu.

Ako svedkovia vypovedali dvaja bývalí vodiči vo firmách Mikuláša Varehu a mechanizátor, ktorý mal na starosti strojový park. S euroočkami neprišli do kontaktu vodiči. Iba mechanizátor povedal, že boli uskladnené vo veľkom hangári na paletách a videl vodiča fekálneho auta, ako ich polieva.

O lykožrútoch vedeli všetci traja, ale nikto z nich nevidel zbierať tento hmyz. Jeden vodič povedal, že na príkaz „šéfa“ viezol šesť alebo sedem plastových vedier s lykožrútmi do skladu na benzínovej pumpe, ktorá patrila do podnikateľského portfólia Mikuláša Varehu.

Vodič podotkol, že lykožrúty nevidel, ale vedrá smrdeli. Podľa Mikuláša Varehu však išlo o vôňu a nie smrad. Trojica svedkov počula, že lykožrúty mali zbierať brigádnici z Maďarska, ale priamo pri zbere ich nevideli. Svedkovia potvrdili, že medzi zamestnancami sa hovorilo o lykožrútoch ako o potrave pre bažanty, ryby a pštrosy.

Lykožrúty boli ako proteíny pre bažantov

Lykožrút
Foto: SITA/Martin Havran

Viac ako hodinu vypovedal daňový kontrolór z Košíc, ktorý vo viacerých firmách Mikuláša Varehu robil kontrolu podnikania. Povedal, že podnikateľ mal založených 77 firiem, z toho 51 spoločností bolo registrovaných ako platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH).

Kontrolór zistil neobvyklý stav, keď firmy dlhodobo vykazovali vysoké objemy predaných komodít, ale zároveň vysoké straty a nadmerné odpočty DPH. Podľa neho Mikuláš V. „platil sám sebe“ a reťazec jeho firiem pripomína karuselový spôsob, ako neodôvodnene dostať DPH od štátu.

Obžalovaný „pán Zemplína“ tvrdí, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré mu kladie za vinu prokurátor. Tvrdí, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi. Vyhlásil, že lykožrúty slúžili pri chove bažantov ako proteíny pre športovcov. Pojednávanie pokračuje v januári budúceho roku ďalším dokazovaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš V.Mikuláš Vareha