Boom má podozrenie na doping, neodstúpi z Tour de France

Lars Boom
Cyklista Astany Lars Boom má nízke hodnoty hormónu kortizol, čo môže indikovať doping a nedovolené užívanie steroidu kortizon. Foto: Archívne, SITA/AP

UTRECHT 4. júla (WEBNOVINY) – Tím obhajcu prvenstva Vincenza Nibaliho Astana síce požiadal svojho jazdca Larsa Booma, aby odstúpil z tohtoročnej Tour de France ešte pred jej štartom v holandskom Utrechte, no Holanďan sa i tak predstaví v sobotňajšej časovke. Potvrdil to manažr zoskupenia Alexander Vinokurov.

Bývalý úspešný cyklokrosár Boo má nízke hodnoty hormónu kortizolu, čo môže indikovať doping a nedovolené užívanie steroidu kortizon. Nemusí to však podľa pravidiel byť nezvratný dôkaz o užívaní zakázaných látok.

Obrazom: Prezentácie tímov pred začiatkom Tour de France

Boom má povolené hodnoty kortizolu

Astana je súčasťou Hnutia za dôveryhodnú cyklistiku MPCC, ktoré má oveľa prísnejšie pravidlá ako Svetová antidopingová agentúra (WADA) a Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Jazdec s nízkou hodnotou kortizolu má podľa MPCC osem dní oddychovať zo zdravotných dôvodov a potom sa podrobí ďalšej kontrole.

Podľa štandardov UCI môže Boom bez obmedzení štartovať. „V piatok popoludní sme dostali analýzu krvných testov našich jazdcov pred Tour. Podľa správy od nezávislej antidopingovej agentúry UCI má Lars Boom povolené hodnoty kortizolu pre Tour, len sú príliš nízke pre štandardy MPCC,“ uviedla vo vyhlásení Astana.

Pokúšali sa nahradiť Booma na štartovacej listine

Vedenie kazašského tímu sa pokúsilo na poslednú chvíľu nahradiť Booma na štartovej listine Alessandrom Vanottim. Medzinárodná cyklistická únia to však zamietla, pretože žiadosť prišla neskoro.

„UCI chce dodržať pravidlá, podľa ktorých tímy nemôžu meniť štartovú listinu po schôdzke športových riaditeľov a direktoriátu podujatia,“ uvádza sa v stanovisku UCI. Ak sa napokon Astana rozhodne držať pravidiel UCI a ísť proti MPCC, Boom by mohol v Utrechte štartovať v časovke.

Získa Peter Sagan štvrtý zelený dres na Tour de France?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander VinokurovLars Boom