Desaťtisíce ľudí v Londýne a Kodani vítali utečencov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kodaň
Pred dánskym parlamentom v Kodani sa stretlo 30-tisíc ľudí, ktorí skandovali heslo Povedz to nahlas a povedz to jasne: Utečenci sú tu vítaní! Foto: SITA/AP

KODAŇ 12. septembra (WebNoviny.sk) – Približne 30-tisíc ľudí sa v sobotu zišlo pred dánskym parlamentom v Kodani a skandovali heslo: „Povedz to nahlas a povedz to jasne: Utečenci sú tu vítaní!“

Zhromaždenie bolo súčasťou rozsiahleho európskeho hnutia za prijatie desaťtisícov ľudí utekajúcich pred násilím vo svojich rodných krajinách, informovala tlačová agentúra AP. Maročan Muhammad Harra povedal pre dánske noviny Politiken: „Som tu, aby som podporil utečencov, ktorých vyhnalo z domova to, čo sa deje v Sýrii – bombardovanie a zabíjanie.“

Európa čelí toto leto obrovskej vlne ľudí, mnohých zo Sýrie, ktorí utekajú pred násilím vo svojej vlasti. Dánska polícia medzitým oznámila, že z piatka na dnešok prekročilo hranice medzi Nemeckom a Dánskom 225 ľudí a iba traja utečenci požiadali o azyl v Dánsku. Zvyšok smeroval na sever, pravdepodobne do Švédska, Nórska alebo Fínska.

Londýn
Foto: SITA/AP

Desaťtisíce ľudí v sobotu pochodovali aj ulicami centrálneho Londýna na podporu utečencov a podobné zhromaždenia sa konali aj v ďalších európskych metropolách, napísal portál britského denníka The Guardian. Podujatie „Solidarita s utečencami“ sa začalo na ulici Park Lane a pokračovalo po Downing Street, kde má sídlo britská vláda. Na

Parlamentnom námestí zazneli príhovory množstva politikov a predstaviteľov verejnosti, vrátane novozvoleného lídra Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ako aj hudobníka a aktivistu Billyho Bragga. Parlamentné námestie bolo plné Corbynových priaznivcov, ktorí mávali pútačmi s textom „Utečenci, vitajte“ a s ďalšími podporujúcimi heslami.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Sú to ľudské bytosti, tak ako vy, tak ako ja. Riešme utečeneckú krízu ľudsky, so súcitom – pokúsme sa pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia dostať do bezpečia, ľuďom, ktorí uviazli v utečeneckých táboroch. Priznajme si, že ísť do vojny znamená vytvoriť dedičstvo trpkosti a problémov,“ povedal v prejave Corbyn.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať