Francúzi vyzvali Grékov, aby odmietli návrhy veriteľov

Už žiadne úsporné opatrenia, potestovali desaťtisíce Britov
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. júla (WEBNOVINY) – Francúzske hlavné mesto bolo vo štvrtok dejiskom niekoľkotisícovej demonštrácie, ktorej účastníci vyzývali gréckych voličov na odmietnutie úsporných opatrení požadovaných EÚ v rámci pomoci zadlženej krajine.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Zhromaždenie organizované rebelujúcimi ľavičiarmi z francúzskej vládnej Socialistickej strany sa konalo pred nedeľňajším referendom v Grécku. Voliči sa v ňom majú vyjadriť k podmienkam pokračovania záchranného programu, ako ich navrhujú medzinárodní veritelia – Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.

Podľa odhadu francúzskej polície, ktorý priniesla agentúra Reuters, demonštrácia na parížskom Námestí Bastily prilákala približne 3000 ľudí. Jedným z hesiel na transparentoch bolo: Solidarita s gréckym ľudom, vymazanie dlhu. Organizátori zhromaždenia idú proti politike francúzskej vlády na čele so socialistickým prezidentom Francoisom Hollandom, podľa ktorej by odmietavé stanovisko Grékov v nedeľňajšom referende predstavovalo nebezpečný krok smerom k možnému odchodu Grécka z eurozóny.

Podľa prieskumu agentúry Harris Interactive si pritom dve tretiny opýtaných Francúzov želajú, aby európske krajiny prestali požičiavať Grécku, zatiaľ čo 53 percent sa domnieva, že Gréci nič zo svojich dlhov nesplatia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom