Kotlebovci chcú interrupčným zákonom zasahovať do ľudského práva ženy na súkromie, tvrdí Beňová

Monika Beňová
Europoslankyňa Monika Beňová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA/ŠTRASBURG 30. mája (WebNoviny.sk) – Ochrana sexuálneho a reprodukčného zdravia žien je dnes na Slovensku veľmi aktuálna.

„V 21. storočí sme svedkami toho, že muži z extrémistickej strany chcú prikazovať a určovať ženám to, akým spôsobom sa majú vo svojich životoch správať,“ reagovala na novelu interrupčného zákona z dielne Kotlebovej Ľudovej strany naše Slovensko v tlačovej správe poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Monika Beňová. Ako dodala, chcú zasahovať do ľudského práva ženy na súkromie a zodpovedné rozhodovanie.

Zmierňovanie rizika chudoby

„Ako matka budem vždy obhajovať život. Interrupcia ženu nepochybne zasiahne na celý život a musí sa s ňou vyrovnávať. Zákon o umelom prerušení tehotenstva je však na Slovensku nastavený regulárnym spôsobom a právo ženy rozhodnúť má svoje absolútne opodstatnenie,“ zdôraznila.

Posilňovanie práv žien a ich postavenia je nevyhnutným predpokladom napríklad na zmierňovanie rizika chudoby, ktorou sú ženy stále ohrozované, a to omnoho častejšie ako muž. Europoslankyňa dodáva, že ženy sú tie, ktoré vedia o svojich deťoch a zdraví rozhodovať najlepšie.

„Nesmieme preto dovoliť mužom, ktorí spochybňujú a relativizujú už samotné tragédie a vyvražďovanie počas 2. svetovej vojny, aby sa teraz začali stavať do rolí ochrancov života v akejkoľvek jeho fáze. Je to jednoducho falošné,“ uzavrela.

Tri prípady potratov

Kotlebovci chcú zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Možné interrupcie by mali byť len v troch odôvodnených prípadoch.

V prípade ohrozenia života ženy a ak žena dá na interrupciu súhlas, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a interrupcii nebránia zdravotné problémy ženy, a ak žena o to sama požiada. Tretím prípadom je výnimka, keď ide o genetický chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov.

Problematikou rodovej rovnosti a potrebou posilňovania postavenia dievčat a žien v rámci spoločnosti, ktorá sa týka aj ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia žien, sa budú zaoberať na dnešnom zasadnutí plénum EP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Beňová
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko