Kríza v koalícii: SaS a Za ľudí s prezidentkou riešili rekonštrukciu vlády, Kollár vyzval na ukončenie sporov (online)

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, premiér Igor Matovič a podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na tlačovej konferencii vyzval na rekonštrukciu vlády. „Nemôžeme takto ďalej fungovať,“ povedal. Ako však dodal, je zásadne proti predčasným voľbám.

Doplnil, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) si proti sebe poštval prakticky všetkých – médiá, prezidentku Zuzanu Čaputovú, koaličných partnerov, rôzne združenia aj širokú verejnosť.

„Nemôžeme pred týmto zatvárať oči,” podotkol Sulík. „Musíme si dopriať otvorenú, úprimnú, ale aj kritickú a kultivovanú debatu,” povedal s tým, že sa to týka všetkých ministrov aj premiéra. „Musíme sa seriózne baviť o rekonštrukcii vlády, lebo takto ďalej sa už nedá fungovať,” povedal šéf SaS.

Sulík to chce najprv prediskutovať vo viacerých kruhoch. SaS má opätovne rokovať so stranou Za ľudí. Minister hospodárstva sa chce stretnúť aj s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. Predstaviť si tiež vie stretnutie s poslaneckým klubom OĽaNO. „Tiež je vhodné stretnúť sa s pani prezidentkou a aj inými ‚hráčmi´,” doplnil.

Nemyslí si, že po predčasných voľbách by bolo zloženie Národnej rady SR lepšie. Podľa Sulíka budú rokovania dlhé a náročné, nie je to totiž vec, ktorá sa dá vybaviť za jeden večer. SaS má podľa jeho slov jasné predstavy, ako by minimálne rekonštrukcia vlády mala vyzerať.

Situáciu v súvislosti s krízou v koalícii sledujeme online (minúta po minúte)

  • streda 3. marca

21:10 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s aktuálnou krízou v koalícii koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

21:05 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je pripravená „ponúknuť svoju funkciu”. Po stredajšom rokovaní koaličnej rady k téme prípadnej rekonštrukcie vlády tak zareagovala na otázku o možnej výmene ministerských kresiel.

21:00 Situácia v koalícii je vážna a vážne diskusie si vyžadujú svoj čas. Po stretnutí lídrov koalície to vo svojom profile na sociálnej sieti napísala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Na brífingu po stretnutí koaličných partnerov Remišová zdôraznila, že si pred médiami nebudú vzájomne odkazovať, ktorý člen vlády by mal odstúpiť zo svojej funkcie. „Na stole je rekonštrukcia vlády. V akej podobe bude, to uvidíme,“ povedala s tým, že v záujme všetkých štyroch koaličných partnerov je, aby táto koalícia vydržala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:50 Hnutie Sme rodina je ochotné rokovať o prípadnej rekonštrukcii vlády. Po stredajšom rokovaní koaličnej rady to povedal predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Vylúčil však alternatívu v podobe predčasných volieb.

20:15 Hnutie Sme rodina bude mať v stredu 10. marca zasadnutie predsedníctva, po ktorom oznámi svoj ďalší postup v koalícii. Po stredajšom stretnutí lídrov koalície v budove Národnej rady SR to povedal minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Zopakoval, že strany SaS a Za ľudí trvajú na postojoch, ktoré prezentovali v stredu.

„V strane SaS platí, že sme za spoločný postup,“ doplnil šéf liberálov.

18:23 Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) opätovne poprosil ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a ministerku investícií Veroniku Remišovú (Za ľudí), aby odložili „politikárčenie bokom“. Urobil tak po stretnutí oboch lídrov koaličných strán s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Premiér o tom informoval vo videu, ktoré poskytol médiám Úrad vlády SR.

„Nevyužívajte Sputnik ako zámienku na rozpad našej vlády, po ktorej ľudia túžili,“ pokračoval Matovič s tým, že je presvedčený, že bolo jeho „psou povinnosťou“ urobiť všetko pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku.

18:02 Predstavitelia vládnych strán Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS) prezidentku Zuzanu Čaputovú informovali o tom, ako intenzívne vnímajú potrebu zmien a predstavili jej spôsoby, ako je možné ich dosiahnuť.

Hlava štátu to médiám povedala po spoločnom stretnutí. Podotkla, že ona sama už dlhšie komunikuje potrebu zmeny štýlu vládnutia a sebareflexie vlády.

Prezidentku pozitívne prekvapila miera zhody medzi týmito dvomi koaličnými partnermi. Doplnila, že rokovania v koalícii budú pokračovať. „Veľmi si želám, aby takáto miera zhody o potrebných zmenách bola medzi všetkými štyrmi koaličnými partnermi,“ zdôraznila.

16:57 Predstavitelia koaličných strán Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS) v stredu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou riešili rekonštrukciu vlády.

Na tlačovej konferencii to povedala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Jej slová potvrdil aj líder SaS Richard Sulík, ktorý zopakoval, že žiadna zo strán nechce predčasné voľby.

PREZIDENTKA: Prijala predstaviteľov koalície
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík Foto: SITA/Jana Birošová

16:38 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta opakované prekrúcanie diskusie o rekonštrukcii vlády na to, že jej nejde o zdravie a životy ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:14 Poslanec parlament za stranu Za ľudí Ján Benčík vystúpi z klubu a prestane podporovať vládu, ak nebude vymenený premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO). Informáciu priniesol Denník N, ktorému to povedal sám Benčík. Benčík nie je členom strany Za ľudí a ak by odišiel, bol by tretím poslancom, ktorý opustí klubu.

15:51 Pri rekonštrukcii vlády môže ísť o čiastočnú personálnu obmenu kabinetu alebo zmenu premiéra. V prípade čiastočnej obmeny ide o nahradenie vybraných členov vlády inými. Ak sa mení premiér, podáva demisiu a končí celá vláda.

Vysvetlil pre agentúru SITA politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Pripomenul rekonštrukciu vlády z marca 2018. Vtedy nahradil Roberta Fica (Smer-SD) dnes už predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. Spolu s predsedom vlády sa vymenili aj niektorí členovia kabinetu.

15:03 Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. Píše strana Hlas-SD na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:29 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa slov hovorcu Ondreja Šprláka otvorená každému konštruktívnemu rokovaniu.Ak stretnutie bude, zástupcovia SaS sa na ňom zúčastnia,“ povedal pre agentúru SITA.

13:35 Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár pozval koaličných partnerov v stredu o 17:00 do parlamentu, aby vyriešili koaličnú krízu. Vo svojom stredajšom vyhlásení zároveň vyzval ostatné koaličné strany, aby sa prestali správať ako „malé deti na pieskovisku“.

Boris Kollár
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

13:09 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) sa na sociálnej sieti Facebook pýta ľudí, či sú za predčasné voľby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:55 Mimoriadne vyhlásenie predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) k aktuálnej situácii v koalícii sa v stredu uskutoční až o 13:30.

12:44 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu nepožiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o stretnutie. Agentúre SITA to povedal hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Zároveň potvrdil, že prezidentka sa v stredu o 15:00 v Prezidentskom paláci stretne s koaličnými lídrami Richardom Sulíkom (SaS) a Veronikou Remišovou (Za ľudí), ktorí ju budú informovať o výsledkoch rokovaní v straníckych orgánoch.

12:32 Potrebujeme vymeniť Igora Matoviča (OĽaNO). Píše europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:17 Áno, mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí a ľudia i ekonomika, čo najviac trpeli. Riadia sa heslom – čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre ich neúspešné strany, ktoré veľmi chceli vládnuť. Píše premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:12 Vláda na svojom stredajšom rokovaní situáciu v koalícii neriešila. Po rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Šéf rezortu hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík podľa jeho slov ministrov neinformoval o výsledkoch rokovaní Republikovej rady SaS k ďalšiemu postupu strany v koalícii.

Mikulec nevedel odpovedať ani na to, prečo na stredajšom rokovaní neboli prítomné ministerky Mária Kolíková a Veronika Remišová zo strany Za ľudí, ktorá v utorok 2. marca večer tiež zasadala v súvislosti s ďalším fungovaním v koalícii.

11:53 Ľudia majú dosť problémov aj bez konfliktov v koalícii. Toto akoby si súčasná koalícia neuvedomovala. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO). Pripomína mu to koniec vlády Ivety Radičovej. Aj vtedy niektorí podľa neho špekulovali o výmene premiérky.

11:40 Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) si nemyslí, že situácia v koalícii eskalovala pre príchod ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Ako uviedol pred stredajším rokovaním vlády, spory v koalícii sú už dlhodobejšie a nejakým spôsobom sa po privezení vakcíny nezmenili.

Šéf rezortu obrany sa vyjadril aj k slovám ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS), že o lete vojenského špeciálu do Moskvy sa dozvedel prvýkrát v nedeľu 28. februára v noci, a to od slovenského veľvyslanca v Moskve. „Ivan Korčok sa ľudsky pomýlil na tlačovej konferencii a povedal, že informácie dostal v nedeľu večer. On tú informáciu dostal v sobotu večer. Hneď po tlačovke mi to aj potvrdil,“ vysvetlil Naď.

11:32 Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová sa o 15:00 stretne v Prezidentskom paláci s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou. Témou stretnutia bude aktuálna politická situácia. Informovalo o tom Tlačové oddelenie strany Za ľudí.

11:28 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude mať o 13.00 mimoriadne vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii.

11:25 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nijakým spôsobom nepodporí predčasné voľby. Podporí však rekonštrukciu vlády, pri ktorej musia ísť na stôl všetky mená.

Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Doplnil, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) si proti sebe poštval prakticky všetkých – médiá, prezidentku Zuzanu Čaputovú, koaličných partnerov, rôzne združenia aj širokú verejnosť.

„Nemôžeme pred týmto zatvárať oči,” podotkol Sulík. „Musíme si dopriať otvorenú, úprimnú, ale aj kritickú a kultivovanú debatu,” povedal s tým, že sa to týka všetkých ministrov aj premiéra. „Musíme sa seriózne baviť o rekonštrukcii vlády, lebo takto ďalej sa už nedá fungovať,” povedal šéf SaS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:20 Vitajte pri sledovaní online prenosu v súvislosti s aktuálnou krízou v koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard SulíkVeronika Remišová