Lajčák by bol najlepším prezidentom, vyhlásil Pellegrini. Minister však kandidovať nemieni

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Podpredseda Smeru-SD a premiér Peter Pellegrini nemieni kandidovať na pozíciu prezidenta SR a toto rozhodnutie je nemenné. Stále si myslí, že najlepším kandidátom a v prípade úspechu najlepším prezidentom by bol súčasný minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Povedal to v stredu po rokovaní vlády. Ako vysvetlil, volebné obdobie chce dokončiť v pozícii premiéra, keďže vidí, ako sa dajú z tejto funkcie veci meniť. Post prezidenta je podľa neho reprezentatívna funkcia, prezident by mal pôsobiť hlavne smerom navonok.

Úlohou je dokončiť volebné obdobie

„Určite chcem potvrdiť, že mojím záujmom a mojou osobnou ambíciou, ale myslím si, že aj mojou povinnosťou a úlohou je dokončiť toto volebné obdobie ako predseda vlády SR,“ povedal s tým, že keď sa mu z tejto pozície podarí niečo zmeniť a niekomu pomôcť, napĺňa ho to zadosťučinením.

„To sa z pozície prezidenta robiť nedá. Pretože prezident môže chodiť, môže sa usmievať, podpisovať, klásť vence, ale reálne nevie zmeniť zákon, nevie dať peniaze, nevie ministrom povedať, aby niečo zmenili,“ povedal premiér s tým, že podľa neho by mal prezident pôsobiť smerom navonok, mal by byť výkladnou skriňou a aktívnou súčasťou slovenskej diplomacie.

„Chcel by som volebné obdobie dokončiť v pozícii predsedu vlády a aj keď mi môžu lichotiť názory niekoho, že by som mohol byť kandidátom, opakujem, a toto rozhodnutie je nemenné, nemienim kandidovať,“ vyhlásil ďalej Pellegrini.

„Aj ako podpredseda Smeru, ale aj ako občan si myslím, že v prípade, že by sa Miroslav Lajčák rozhodol kandidovať, bol by najlepším kandidátom a najlepším prezidentom, akého Slovensko kedy malo. Vie otvárať Slovensku, našim podnikateľom, delegáciám dvere na tých najvýznamnejších kľučkách sveta, čo doteraz máloktorý dokázal,“ dodal Pellegrini.

Špekuluje sa aj o Pellegrinim

Slovensko čakajú na jar 2019 prezidentské voľby. Spomedzi koaličných strán má svojho kandidáta Most-Híd – predsedu Bélu Bugára. Smer aj SNS avizovali, že budú mať svojich kandidátov, ich mená však ešte neoznámili. Smer by rád videl kandidovať Miroslava Lajčáka, ten to dlhodobo odmieta.

V médiách sa ale špekuluje aj o Pellegrinim, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi či podpredsedovi vlády Richardovi Rašim. Predseda SNS Andrej Danko hovoril o ženskej kandidátke, neskôr priznal, že žiadna z oslovených nechce kandidovať. Nedávno sa vyjadril, že odkedy sa hovorí o jeho možnej kandidatúre, zosilneli útoky na neho.

Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019. Medzi ďalších záujemcov o najvyššiu ústavnú funkciu patrí advokátka Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), podporu strán SaS a Spolu má vedec Róbert Mistrík, Sme rodina postavila do súboja Milana Krajniaka, o post má záujem aj predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba.

Kandidovať sa chystajú aj František Mikloško, sudca Štefan Harabin, Radovan Znášik, analytici Juraj Zábojník a Eduard Chmelár, Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody, svedok únosu Michala Kováča ml. Oskar Fegyveres aj podnikateľka Bohumila Tauchmanová. Naposledy kandidatúru ohlásila riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaEduard ChmelárFrantišek MikloškoGabriela DrobováJuraj ZábojníkMarian KotlebaMiroslav LajčákOskar FegyveresPeter PellegriniRadovan ZnášikRobert MistríkRóbert ŠvecŠtefan HarabinZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SMER-SD