Merkelová žiada o pomoc, migračná kríza je výzvou pre svet

Merkelova
Merkelovej Kresťanskodemokratická únia získala len približne 26 percent voličských hlasov. Foto: SITA/AP Michael Sohn

BERLÍN 24. septembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyhlásila, že EÚ potrebuje podporu Spojených štátov, Ruska a ďalších krajín v boji s príčinami, ktoré spôsobujú prílev migrantov snažiacich sa dostať do Únie. V prejave k poslancom Spolkového parlamentu Merkelová uviedla, že súčasná migračná kríza je výzvou pre celý svet.

Sýrskym utečencom poskytnú miliardu eur

Pripomenula, že globálny počet utečencov je najvyšší od druhej svetovej vojny: podľa odhadov ich je asi 60 miliónov. Utečeneckú krízu je podľa nej možné zvládnuť jedine za predpokladu riešenia príčin tohto exodu. V tejto súvislosti zdôraznila nutnosť podpory zo strany transatlantických partnerov, Spojených štátov, ako aj Ruska a krajín z oblasti Blízkeho východu kvôli „hroznej situácii v Sýrii“.

Merkelová poslancov informovala, že dohoda, ktorú v noci na štvrtok dosiahli šéfovia štátov a vlád EÚ o poskytnutí miliardy eur pre sýrskych utečencov na Blízkom východe by mohla byť prvým krokom, na ktorom by sa malo stavať. Miliarda eur je určená na pomoc agentúram OSN, ktoré v rámci Svetového potravinového programu (WFP) podporujú utečencov zo Sýrie žijúcich v susedných krajinách.

Zrýchliť chce azylovú procedúru

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Na margo dosiahnutej dohody o finančnej pomoci Merkelová vyhlásila, že „musíme využiť tento signál jednoty, aby sme podrobnejšie pristúpili k ďalším otázkam“. Všetci účastníci schôdzky podľa nej uznali rozsah problému s utečencami, čo podľa nej vysiela signál o jednote v radoch EÚ.

Agentúra AP okrem toho informovala, že Merkelová sa vo štvrtok v Berlíne stretne s predsedami vlád jednotlivých spolkových krajín a bude s nimi rokovať o opatreniach na zvládnutie prílevu migrantov. Cieľom je zlepšiť koordináciu medzi federálnymi úradmi a úradmi v jednotlivých spolkových krajinách a zrýchliť azylovú procedúru.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová