Odborári kritizovali bývalú vládu, Fico si vyslúžil potlesk

Robert Fico
Foto: SITA/Lukáš Macek

ŽILINA 1. mája (WEBNOVINY) – Odborárski predáci na prvomájových oslavách v Žiline kritizovali bývalú vládu Ivety Radičovej, naopak, premiér Robert Fico si vyslúžil potlesk.

Oslavy Sviatku práce prilákali na žilinské Mariánske námestie stovky ľudí.

Premiér Robert Fico im sľúbil, že jeho vláda nepôjde proti peňaženkám tých, ktorí majú nízke platy a dôchodky. Odborári oslavujúcemu davu popritom natierali chlieb s masťou a cibuľou a ponúkali ho ako „tradičné jedlo bežného človeka“.

Predáci Konfederácie odborových zväzov SR kritizovali Radičovej vládu za rozvrat verejných financií, zlú situáciu v školstve a zdravotníctve či nízke platy.

1. máj v Žiline
Foto: SITA/Lukáš Macek

Konfederácia odborových zväzov SR vyzvala slovenskú vládu, aby v prvom rade riešila vysokú mieru nezamestnanosti a vytváranie podmienok pre vznik nových pracovných miest.

Vláda by podľa odborárov mala zabezpečiť aj stabilitu v systéme odmeňovania najmä v školstve, zdravotníctve a štátnej či verejnej správe. Mala by tiež potlačiť korupciu a zabrániť daňovým únikom a prijať opatrenia v boji proti chudobe.

Robert Fico z tribúny stovkám odborárov prisľúbil novelu Zákonníka práce, ktorá by mala viac chrániť práva zamestnancov.

Premiér si tiež poťažkal, že v blízkej budúcnosti, po očakávanom schválení programového vyhlásenia vlády, ho čaká ťažká práca pri ozdravovaní verejných financií, ktoré v zlom stave zanechala Radičovej vláda.

Mávanie transparentov a zvuk píšťaliek zosilnel po Ficovom sľube, že ani počas ozdravovania nepôjdu proti záujmom bežných ľudí. „Nepôjdeme proti peňaženkám ľudí, ktorí majú nízke platy a dôchodky,“ vyhlásil Fico. Nechce preto pripustiť zvyšovanie dane z pridanej hodnoty, ktoré by si najviac odniesli ľudia s príjmami okolo 300- 400 eur. Zdaniť preto podľa neho treba najmä tých, ktorí na to majú- banky, monopoly alebo ľudí s príjmami nad 2700 eur.

Predseda vlády tiež upozornil, že aj napriek škrtom je potrebné zabezpečiť hospodársky rast a pracovné miesta. „Nemožno ozdravovať verejné financie bez hospodárskeho rastu. Teda budovať, stavať, chodiť do roboty,“ ponúkol recept na oživenie ekonomiky premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVO