Po údere hlavy v Mexiku sa pápež zamyslel nad abdikáciou

Pápež Benedikt XVI. sa rozlúčil s veriacimi
Foto: SITA/AP

VATIKÁN 14. februára (WEBNOVINY) – Za šokujúcim ohlásením rezignácie pápeža Benedikta XVI. môže byť zranenie hlavy, ktoré utrpel počas minuloročného turné po Latinskej Amerike.

Vo štvrtok o tom informujú viaceré talianske médiá. Podľa nich bol práve tento incident „veľkým faktorom“ v pápežových úvahách o odstúpení.

Taliansky denník La Stampa sa pritom odvoláva na nemenovaný zdroj z pontifikovho prostredia. Pápež si podľa neho udrel hlavu počas návštevy Mexika, pričom zranenie zanechalo na jeho hlave ako aj na malej pápežskej čiapke (solideu) krvavú stopu.

Nešlo však o nič vážne a hlava katolíckej cirkvi potom pokračovala v programe. „Uvedomil si, že už viac nemá fyzickú silu na takéto dlhé cesty, na zmeny časových pásiem, na nesenie ťarchy verejných záväzkov,“ píše La Stampa. Podobnú teóriu rozvinuli aj polooficiálne vatikánske noviny L’Osservato Romano, podľa ktorých pápežovo rozhodnutie o rezignácii padlo práve na jar, keď bol v Mexiku a na Kube.

Obrazom: Pápež odslúžil poslednú bohoslužbu

Pápež Benedikt XVI. sa rozlúčil s veriacimi
Foto: SITA/AP

Benedikt je prvým pápežom, ktorý odstúpi v modernej histórii katolíckej cirkvi. Svoje rozhodnutie zdôvodnil vysokým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. Pápež dá veriacim posledné zbohom na audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 27. februára.

O jeho nástupcovi rozhodne zhromaždenie 117 kardinálov známe ako konkláve, ktorá sa zíde najskôr 15. marca. Medzi najväčších favoritov na jeho nástupcu sa spomínajú ghanský kardinál Peter Turkson, brazílsky kardinál Odilo Scherer či Nigérijčan Francis Arinze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.