Podpredsedníčka Zmajkovičová chce obmedziť vek notárov

Renáta Zmajkovičová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Vek notárov by sa mal obmedziť. S návrhom prichádza podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Renáta Zmajkovičová (Smer-SD).

Podľa nej je okrem pripravovanej novely zákona o advokácii potrebné novelizovať i zákon o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok). Za aktuálnu považuje tému obmedzenia výkonu notárskej činnosti maximálnou vekovou hranicou, obdobne ako je to v prípade sudcov.

Ako povedala pre agentúru SITA, podľa zákona o sudcoch a prísediacich prezident na návrh súdnej rady sudcu odvolá, ak dosiahol vek 65 rokov. „V prípade notárov takáto možnosť neexistuje,“ zdôraznila. V Slovenskej národnej rade bola 6. mája 1992 schválená úprava Notárskeho poriadku bez obmedzenia veku.

Inšpirovaná Čechmi

„Pritom v rovnakom čase – 7. mája 1992 – bola v Českej republike prijatá úprava, ktorá obmedzuje výkon notárskej činnosti vekovou hranicou 70 rokov a Ústavnoprávny výbor Českej národnej rady vtedy dokonca navrhoval zníženie hranice na 65 rokov,“ povedala Zmajkovičová.

Renata zmajkovicova
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Zmajkovičová poukazuje i na to, že podobné ustanovenia platia i v ďalších krajinách, v ktorých je výkon notárskej činnosti ako slobodného povolania ovplyvnený latinsko- germánskym právnym prostredím, napríklad v Slovinsku, kde Notársky poriadok obsahuje nielen maximálnu vekovú hranicu pri ukončení notárskej činnosti 70 rokov, ale i maximálnu vekovú hranicu pri vymenúvaní notárov, a to 64 rokov.

Susedia notárov limitujú

Rovnako i v Chorvátsku a Maďarsku platí vekový limit 70 rokov. Navrhované opatrenie nepovažuje Zmajkovičová za diskriminačné alebo ohrozujúce nezávislosť výkonu notárskej činnosti.

„Rovnako, ako bolo pri schvaľovaní Notárskeho poriadku v roku 1992 argumentované, že je nevyhnutné prispôsobiť inštitúciu notárov novým ekonomickým pomerom, je možné argumentovať i dnes. V súčasnosti je jednou z horúcich tém a jednou z najdôležitejších úloh vlády SR v oblasti sociálnej politiky riešiť nezamestnanosť mladých.

Tento navrhovaný krok by mohol práve viacerým mladým právnikom otvoriť cestu k výkonu notárskej činnosti. Alternatívnym riešením je otvorenie notárskej komory a zrušenie systému numerus clausus,“ povedala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta Zmajkovičová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky