SaS vyzýva Fica, aby vysvetlil, prečo Grékom nútime miliardy

Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico počas tlačovej besedy po mimoriadnom stretnutí lídrov eurozóny a Európskej rady o gréckej dlhovej kríze. Brusel, Belgicko, 13. júl 2015. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Pred politikmi vrátane premiéra Roberta Fica teraz stojí mimoriadne nepríjemná úloha vysvetliť, prečo skrachovanému Grécku vnucujú ďalšie miliardy eur na ťarchu svojich daňových poplatníkov, takže by sa im veľmi hodilo zatiahnuť verejnú debatu do utópií typu potrebujeme viac Európy, myslí si predseda SaS Richard Sulík.

Podľa jeho slov premiér Fico bude mať o chvíľu príležitosť v praxi ukázať, ako to myslel, keď vyhlásil, že odchod Grécka z eurozóny nebude znamenať pre fungovanie eurozóny a eura v podstate nič.

Fico by sa mal tvrdo postaviť proti záchrannému balíku

„Ak je to tak, potom od neho očakávam, že sa tvrdo postaví proti tretiemu záchrannému balíku a slovenský zástupca v trvalom eurovale dostane od slovenskej vlády v tomto zmysle jasný mandát. Ak nám z grexitu nič nehrozí, načo potom vyhadzovať z okna ďalšie miliardy?“ konštatuje Sulík.

Opozičná SaS zároveň žiada vládu, aby predložila verejnosti zrozumiteľné informácie o tom, ako Grécko splnilo podmienky predchádzajúceho záchranného programu, aká je návratnosť vynaložených peňazí, ktoré Slovensko už poskytlo Grécku formou záruk a ktoré má poskytnúť cez tzv. trvalý euroval (ESM) v rámci tretieho záchranného balíčka.

Hollandove predstavy sú politickým trikom

Volanie niektorých politikov a síl po silnejšej Európe je podľa lídra liberálov typickým javom v situácii, keď chronické porušovanie dohodnutých pravidiel zo strany niektorých členských štátov eurozóny nie je sprevádzané primeranými sankciami. Napríklad pravidlo prípustného verejného dlhu k HDP hovorí podľa Sulíka o 60 percentách, no Grécko túto hranicu viac ako trojnásobne prekračuje, keď sa jeho zadlženie blíži k 200 percentám HDP.

„Miesto štandardného bankrotu členovia eurozóny zvyšujú v Grécku svoje nedobytné pohľadávky a vnucujú mu hospodársku politiku, ktorú ono samo odmieta. Aktuálne predstavy francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda o spoločnej vláde a parlamente eurozóny sú len politickým trikom,“ uzatvára Sulík.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVláda SR