Grécka vláda vydala pokyny, brány bánk sa opäť otvoria

Grécke banky otvoria svoje brány už v pondelok
Zmeny, ktoré nariadila grécka vláda sa dotknú nielen otvorenia bánk, ale aj výberov z bankomatov. Foto: SITA/AP

ATÉNY 19. júla (WEBNOVINY) – Grécka vláda nariadila bankám, aby v pondelok otvorili. Pobočky bánk sa tak otvoria po troch týždňoch, keď boli zatvorené z obáv, aby nenastal kolaps bankového systému vzhľadom na masívne výbery vkladov. Pokyn otvoriť banky prišiel iba hodiny po zmenách v gréckom vládnom kabinete.

Prvým krokom vlády v novom zložení bolo nariadenie, podľa ktorého banky v pondelok otvoria. Zmeny sa týkajú aj limitov na výber hotovosti. Denný limit vo výške 60 eur sa nahrádza týždenným limitom na úrovni 420 eur. Reštrikcie týkajúce sa prevodov do zahraničia a ďalšie kapitálové kontroly však ostávajú v platnosti

Alexis Tsipras nahradil odvolaných členov vlády svojimi blízkymi spolupracovníkmi a dôverníkmi. Na čele kľúčových ministerstiev financií a zahraničných vecí sa personálne zmeny neudiali, vo funkcii šéfa rezortu financií zostal Euklidis Tsakalotos, ktorý 6. júla nahradil kontroverzného Janusa Varufakista, kým šéfom diplomacie bude aj naďalej Nikos Kotzias.

Dôležité ministerstvo energetiky a životného prostredia, ktoré musí realizovať početné privatizácie, prevezme Tsiprasov spolupracovník Panos Skurletis, doterajší minister práce. Rezort práce bude viesť doterajší minister pre reformu štátnej správy Jorgos Katrugalos. Novým námestníkom ministra financií bude daňový expert a odborár Trifon Alexiadis, ktorý nahradí Nadiu Valavaniovú po jej demisii pred parlamentným hlasovaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras