V strane Syriza to vrie, v Grécku budú možno predčasné voľby

Syriza
V strane Syriza to vrie, Grécko možno čakajú voľby už v septembri. Foto: SITA/AP

ATÉNY 16. júla (WEBNOVINY) – V Grécku by mohli byť v septembri prípadne v októbri predčasné voľby. Vyhlásil to vo štvrtok grécky minister vnútra Nikos Voutsis. Dôvodom je rozkol vo vládnej strane Syriza, ktorý vznikol po hlasovaní o úsporných opatreniach v gréckom parlamente.

„Je naozaj možné, že voľby budú v septembri, prípadne v októbri v závislosti od ďalšieho vývoja. To vyplynie z komplexného hodnotenia, nielen z hodnotenia vlády, ale aj vývoja vo všeobecnosti,“ povedal Voutsis. „Ak aj pôjdeme do volieb, budeme sa uchádzať o mandát na uplatnenie nášho programu. Jeho časťou budú záväzky, ktoré vyplynuli z dohody,“ povedal.

Obrazom: Gréci nechcú reformy, z pokojného protestu bol boj

Grécky parlament v noci zo stredy na štvrtok schválil balík úsporných opatrení, ktoré žiadajú európski partneri Grécka výmenou za otvorenie rokovaní o ďalšej pomoci. Za schválenie balíka v tristočlennom parlamente hlasovalo 229 poslancov.

Hlasovanie však odkrylo rozkol vo vládnej strane Syriza, keďže 32 členov strany bolo proti opatreniam a šesť sa zdržalo. Podľa hovorcu vlády Gabriela Salelaridisa bolo hlasovanie prvým dôležitým krokom k dohode o pomoci. „Výsledok hlasovania predstavuje vážny rozkol jednoty parlamentnej skupiny Syrizy,“ povedal Salelaridis. „Základnou prioritou pre premiéra a vládu je okamžité a úspešné dokončenie dohody,“ dodal. Naznačil tak, že vláda bude chcieť nateraz zostať v úrade.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SYRIZA Koalícia radikálnej ľavice