Taliansko nemôže meniť rozpočtové ciele, ktoré stanovila EÚ

Emma Boninová
Foto: SITA/AP

RÍM 30. apríla (WEBNOVINY) – Taliansko nemôže meniť rozpočtové ciele, ku ktorým sa krajina zaviazala svojim európskymi partnerom.

Vyhlásila to v utorok ministerka zahraničných vecí Emma Boninová. O výške rozpočtového schodku, ktorý má v tomto roku klesnúť na 2,9 % HDP, Taliansko nemôže rokovať, povedal Boninová.

Spochybnila tým vyjadrenie ministra priemyslu Flavia Zanonata, ktorý predtým v utorok uviedol, že vláda v Ríme by mala rokovať s Európskou komisiou o možnosti nezapočítavať do deficitov verejných financií investičné výdavky.

Premiér Enrico Letta v pondelok vyhlásil, že chce zmierniť tempo šetrenia a naštartovať hospodársky rast. Rokovania s EÚ o zmiernení cieľového deficitu žiada expremiér a líder jednej z koaličných strán Silvio Berlusconi.

Taliansky Senát v utorok vyslovil dôveru novej vláde pod vedením ľavicového premiéra Enrica Lettu. Za koaličný kabinet hlasovalo 233 poslancov hornej komory parlamentu, proti bolo 59 zákonodarcov. Lettovej vládnej koalícii ešte v pondelok vyslovila dôveru aj dolná komora talianskeho zákonodarného zboru.

Dohodou o vytvorení vlády širokej koalície za účasti odborníkov a nominantov z rôznych politických strán Taliansko po dvoch mesiacoch ukončili patovú situáciu, v ktorej sa tretia najväčšia ekonomika eurozóny nachádzala od nerozhodného výsledku februárových parlamentných volieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaSilvio Berlusconi