USA zabili jedného z hlavných organizátorov Islamského štátu

Islamský štát
Členovia Islamského štátu. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 23. júna (WEBNOVINY) – Jeden z hlavných organizátorov teroristickej skupiny Islamský štát (IS) Alí Harzí, ktorý je podozrivý z účasti na útoku na konzulát USA v líbyjskom Benghází z roku 2012, prišiel o život pri nálete amerických síl v Iraku. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva obrany.

Podľa hovorcu Pentagónu Harzí v severnej Afrike, ako aj na Blízkom východe „úzko spolupracoval“ s extrémistami napojenými na IS a jeho smrť oslabí schopnosť Islamského štátu vykonávať nábor severoafrických džihádistov do bojov v Sýrii a Iraku.

Video: Útok na konzulát USA v líbyjskom Benghází

https://www.youtube.com/watch?v=uGRlWWByrnk

Harzí údajne zahynul ešte minulý týždeň pri leteckom útoku na mesto Mósul, ktoré pred rokom padlo do područia Islamského štátu. V roku 2011 vstúpil do radov tamojšej salafistickej skupiny Ansár aš-Šaría.

Kalifornský demokratický kongresman Adam Schiff tvrdí, že Harzí, militant tuniského pôvodu, „bol zodpovedný za naplánovanie stoviek samovražedných útokov po celom svete a jedným z prvých zahraničných bojovníkov“, ktorí sa pridali k IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát