Domáce spotrebiče majú nové energetické štítky, zákazníkom uľahčí výber aj QR kód s informáciami

Práčka
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Od 1. marca platia na Slovensku ako aj v ostatných krajinách Európskej únie nové energetické štítky pre prvé druhy spotrebičov. Označenie A+++ končí. Zmeny sa od pondelka týkajú umývačiek riadu, práčok, práčok so sušičkou, chladničiek a mrazničiek, televízorov a elektronických displejov.

Jednoduchší výber

Ako ďalej informuje Slovenská inovačná a energetická agentúra, nové štítky umožnia zákazníkom jednoduchší výber úsporných zariadení. Majú jednotnú a prehľadnejšiu stupnicu tried energetickej účinnosti od A po G.

„Podľa nových štítkov sú takmer všetky aktuálne dostupné najúspornejšie spotrebiče preradené do tried B a nižšie, ale neznamená to, že spotrebujú viac energie ako predtým. Nová najvyššia trieda A zostane vyhradená pre najinovatívnejšie zariadenia,“ uviedol riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Peter Blaškovitš. Výrobcovia tak podľa neho majú motiváciu hľadať efektívnejšie technologické riešenia, vďaka ktorým spotrebitelia zaplatia menej za prevádzku.

Nové štítky dostanú aj pneumatiky

Najviditeľnejšou novinkou na štítkoch je tzv. QR kód. Po jeho nasnímaní zákazník získa informáciu o ďalších vlastnostiach výrobku z európskej databázy EPREL. Napríklad pri práčkach bude možné zistiť, aká je účinnosť pláchania alebo koeficient účinnosti prania. Nové štítky začali výrobcovia pridávať do balenia k produktom od novembra 2020. V obchodoch a na webových stránkach sa však môžu objaviť až od 1. marca tohto roku. Výmenu štítkov k prvým skupinám spotrebičov majú predajcovia zabezpečiť počas 14 pracovných dní, teda do 18. marca.

K zariadeniam s novými štítkami patria od marca aj chladničky na víno a takzvané profesionálne chladničky a mrazničky. Od 1. mája 2021 dostanú nové štítky pneumatiky a od 1. septembra toho istého roka svetelné zdroje. Štítky k ďalším spotrebičom budú menené postupne po schválení príslušných európskych nariadení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Blaškovitš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra