Sulík chce spustiť tretí blok elektrárne Mochovce v tomto roku, dopomôcť k tomu má aj odchod projektového manažéra

SULÍK: Rozhovor pre agentúru SITA
Minister hospodárstva SR a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

V tomto roku spustíme tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce. Počas rozpravy v Národnej rade SR o programovom vyhlásení vlády to vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík. „Pevne verím, že spustíme tretí blok Mochoviec. Je to krok, ktorý Slovensku veľmi pomôže,“ povedal Sulík.

Podľa ministra dopomôcť k uvedeniu tretieho a hlavne štvrtého mochovského bloku do komerčnej prevádzky má aj odchod projektového manažéra zo Španielska, nominanta talianskej spoločnosti Enel.

„Nám sa podarilo po mesiacoch boja docieliť, že odíde projektový šéf, ktorý je zodpovedný za dostavbu Mochoviec. V medzinárodnom tendri nájdeme takého, ktorý to už dotiahne, hlavne štvrtý blok, tretí blok je krátko pred spustením,“ povedal Sulík.

Tretí blok čaká na povolenie

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce stále čaká na povolenie. Úrad jadrového dozoru ešte nevydal prvostupňové rozhodnutie vo veci povolenia na uvádzanie do prevádzky. Zavážanie jadrového paliva je podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka naplánované v septembri.

Štvrtý blok, ktorý je v súčasnosti dostavaný na zhruba 88 percent, by chceli Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú Mochovce, uviesť do prevádzky dva roky po treťom bloku. Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Pokryť by mali 13 percent

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 percent z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceMH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky