Celoplošné testovanie na koronavírus bude dobrovoľné. Ak nepôjdete, budete 10 dní v karanténe (video)

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. októbra 17:00

Celoplošné testovanie bude s veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Na tlačovej besede to povedal predseda vlády Igor Matovič s tým, že sa touto témou zaoberala koaličná rada.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Ako uviedol, ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ozbrojené sily SR už podľa premiéra na pláne celoplošného testovania pracujú. Ideálne by bolo podľa neho robiť odbery v exteriéri, administratíva však už môže prebehnúť vo vnútri. Nie je preto potrebné na každom odberovom mieste stavať veľký vojenský stan.

Krajčí prosí o pomoc zdravotníkov

Minister zdravotníctva Marek Krajčí požiadal zdravotníkov, aby pri celoplošnom testovaní pomohli. Potrební budú už cez najbližší víkend pri pilotnom testovaní v okresoch Dolný Kubín a Bardejov. „Ďalšie dva víkendy po sebe budeme potrebovať zdravotníkov po celom Slovensku,“ povedal Krajčí.

Rezort už na stránke korona.gov.sk umožnil zdravotníkom zaregistrovať sa. Prihlásiť sa môžu taktiež študenti lekárskych fakúlt, ošetrovateľstva a urgentnej medicíny. Zároveň si môžu zvoliť, či budú pomáhať priamo pri odberoch, alebo vyhodnocovaní týchto výsledkov a taktiež, v ktorých dňoch aj okresoch.

Odmena sedem eur aj rizikový príplatok

Ako konštatoval premiér, armáda niektoré menšie obvody zo šesťtisíc volebných miestností zlúčila. Odberných miest bude približne päťtisíc. Ideálne podľa Matoviča je, aby sa zdravotníci mohli pri odberoch striedať, do jedného odberového miesta sú teda potrební štyria pracovníci. Na odberových miestach bude preto potrebných 20-tisíc zdravotníkov.

„Na Slovensku máme približne 88-tisícovú armádu zdravotníckych pracovníkov. Verím, že sa nájde 20-tisíc z nich, ktorí môžu pomôcť,“ doplnil minister zdravotníctva. Odmena pre zdravotníkov bude sedem eur na hodinu plus rizikový príplatok. Ten bude vypočítaný podľa počtu pozitívne testovaných v danom odberovom mieste. „Ľudia, ktorí budú robiť výtery z nosohltanu, budú mať príplatok 20 eur za jeden pozitívny prípad,“ dodal predseda vlády.

Pôjdete na test alebo radšej do domácej karantény?

Celoplošné testovanie na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva vízia, ako zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 ešte predtým, ako by naše zdravotníctvo čelilo bezprecedentnému kolapsu. „Verím, že v tejto situácii, ktorá je kľúčovou pre zvládnutie pandémie na Slovensku, sa zomkneme ako národ a spoločnými silami dokážeme zastaviť šírenie tohto vírusu,“ povedal Krajčí.

Antigénové testy na hraniciach

Premiér doplnil, že počas tlačovej konferencie sa na celoplošné testovanie prihlásilo už 465 zdravotníkov. Počas dňa sa toto číslo zvýšilo na 2600, oznámil minister Krajčí na tlačovej besede po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Testovacie tímy by mali pozostávať z ôsmich osôb, konkrétne vojakov, policajtov, zdravotníkov a zástupcov samospráv. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) doplnil, že separátne bude testovanie realizované napríklad v domovoch sociálnych služieb alebo väzenských zariadeniach. Personál, ktorý sa zúčastní na testovaní, bude testovaný pred ním aj po ňom. Naď doplnil, že ľudia, ktorí žijú dlhodobo bez vychádzania na verejnosť, nemajú povinnosť sa na ňom zúčastniť. „Naším cieľom je vyhnúť sa lockodownu,“ zdôraznil.

Matovič by popri plošnom testovaní obyvateľstva privítal aj antigénové testovanie osôb, ktoré prekračujú hranice. Zároveň povedal, že koaličná rada dospela k zhode v tom, že ten, kto sa na plošnom testovaní nezúčastní, bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Na testoch sa zároveň budú môcť zúčastniť aj cudzinci žijúci v SR.

Matovič vyzýva obmedziť mobilitu

Premiér zároveň vyzval verejnosť, aby počas testovania obmedzila mobilitu. Neodporúčal by ani, aby sa ľudia z iných regiónov išli dať otestovať na Oravu alebo do Bardejova, kde sa testovanie uskutoční už tento víkend.

Hrozí tam totiž podľa neho zvýšené riziko nákazy. Počas testovania budú mať ľudia zároveň podľa premiéra pridelené orientačné termíny vzhľadom na abecedné poradie ich mien, aby sa zabránilo tvoreniu veľkých skupín.

Predseda vlády tiež opätovne vysvetlil, prečo o nápade plošného testovania neinformoval skôr prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Potreboval som mať potvrdené, že tie testy tu budú,“ zdôraznil. Myslí si však, že ne dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR zodpovedal hlave štátu všetky otázky. „Pocit bol, že odchádzala spokojná,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom