Česi plánujú obnoviť nosenie rúšok. Minister Vojtěch povedal odkedy a kde by boli opäť povinné

Rúško
Foto: Getty Images

Česi uvažujú o znovuzavedení nosenia rúšok v MHD. Podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha by ich ľudia mohli začať opäť nosiť na jeseň – od októbra či novembra, ako povedal pre český Radiožurnál.

Dôvodom opatrenia sú aj pridružené respiračné vírusy, ktoré sa začnú šíriť s nástupom jesene. Vojtěch zároveň zdôraznil, že bude v tomto období potrebné zvýšiť frekvenciu testovania.

O nosení rúšok v exteriéri sa zatiaľ nehovorí, do úvahy prichádzajú len preplnené vozidlá mestskej hromadnej dopravy.

Plošné nosenie rúšok je od júla zrušené

Ako na svojej stránke uvádza Ministerstvo zdravotníctva ČR, plošné nosenie rúšok bolo v Česku od 1. júla zrušené a platí len pre rizikové oblasti so zhoršenou epidemiologickou situáciou. Nosiť by ho mali aj cestujúci v pražskom metre či účastníci hromadných akcií nad 100 ľudí v interiéroch.

„Epidemiologická situácia sa zlepšuje, aj na Karvinsku. Nedochádza k nárastu hospitalizovaných a darí sa nám chrániť zraniteľné skupiny obyvateľov. Väčšina okresov vykazuje prakticky nulové riziko nákazy. Situáciu teraz hodnotím optimisticky. Nemôžeme ale vylúčiť, že sa objavia ďalšie ohniská,“ uviedol na Twitteri Adam Vojtěch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam Vojtěch
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČR