Fico asi zabudol, že Smer nominoval Kalavskú. Zvolebnieva sa

Robert Fico
Foto: SITA/Marko Erd

Od Roberta Fica sme si zvykli na neuveriteľné veci. To ich však nerobí o nič menej neuveriteľnými. Utorňajšia facka vlastnej ministerke je však neslýchaná ešte aj na jeho pomery.

Andrea Kalavská je nominantkou Smeru-SD. No predseda tej strany sa zatváril, akoby na to zabudol. Jej ťažiskový, strategický a nevyhnutný projekt zavisol vo vákuu, pretože Smer a jeho predseda o ňom „nemajú dostatok informácií“.

Podľa Ficových slov mala za ním ministerka prísť a stratifikáciu mu vysvetliť. Keďže to nespravila, strana sa teraz krúti a stratifikáciu odsúva.

Nevedia?

Keby sme chceli byť veľmi ironickí, povieme, že deklarovanú neznalosť Smerákom veríme. Tá strana nikdy nemala, nemá a nikdy mať nebude jasnú zdravotnícku koncepciu. Kto by ju pripravil?

V ostatných voľbách Smer vo svojom programe na zdravotníctvo takmer zabudol.

Odkedy je pri moci, na post ministra zdravotníctva dostal jediného straníka – Richarda Rašiho. Ktorý teraz s rovnakou ľahkosťou multiinštrumentalistu šéfuje investíciám a informatizácii. Porozmýšľajte, akú stopu po sebe zanechal.

Asi rovnakú ako ostatní, už nestranícki nominanti. Pripomeňme si tie mená: Ivan Valentovič, Zuzana Zvolenská, Viliam Čislák. Tak vidíte.

Nerozumejú?

Nebuďme teda ironickí a rovno povedzme, že Ficove výroky sú hlúposť a očividná lož. Nikto totiž nechce od poslancov, aby boli odborníkmi na všetko. Preto sa špecializujú a formujú politiku strany v jednotlivých odboroch.

Smer-SD má tiež špecializovaných poslancov. Sedia v zdravotníckom výbore, kde sa o stratifikácii rozprávalo, a nie raz.

Nie sú pritom odkázaní len na zasadnutia výboru. Je ich psou povinnosťou sa v problematike orientovať, klásť otázky, navrhovať riešenia. Poslanci žiadnej inej strany – ani žiadnej opozičnej – sa na nedostatok informácií nesťažujú.

Ak teda trojica poslancov Smeru v zdravotníckom výbore nemá dosť informácií, aby sformovala postoj strany k stratifikácii (doteraz sa k nej nijako nevyjadrila), vina padá na ich hlavy. Možno na výbore spia. Alebo ich téma nezaujíma. Prípadne jej nerozumejú.

Tomu však ťažko veriť. Dôvod je iný.

Nechcú?

Napĺňajú sa tak predpovede poslankyne SaS Janky Cigánikovej, že poslanci Smeru stratifikáciu nebudú chcieť prijať. Zapretie vlastnej ministerky vyzerá zase ako naša povolebná predpoveď, že Smer na čelo rezortu postaví nestraníka, od ktorého sa môže v prípade potreby ľahko a rýchlo dištancovať a hodiť ho cez palubu.

Tá situácia nastala. Fico prezradil svoje obavy, že „štyri mesiace pred voľbami sa budú rušiť nemocnice“. Vieme, keďže na rozdiel od poslancov Smeru netrpíme nedostatkom informácií, že nemocnice sa nebudú zatvárať a už vôbec nie štyri mesiace pred voľbami – či štyri mesiace po nich, keď sme pri tom.

Fico má však pred očami demo, ako to bude vyzerať. Zabezpečila ho svidnícka nemocnica, keď zrušila pôrodnicu. Držať ju tam bol nezmysel, ale vo Svidníku to spôsobilo takmer povstanie. A tie predseda Smeru nemá rád. Predstava, čo by jeho klesajúcim preferenciám spôsobila hypotetická možnosť redukcie činností nejakej regionálnej nemocnice, ho straší.

Pretože tu nejde o to, čo je v dokumentoch napísané. Ide o to, aká panika z toho môže vzísť. Pár mesiacov do volieb? Nie, Fico sa radšej dištancuje od ministerky aj od premiéra a tvári sa, že s nimi nemá nič spoločné.

A tak sa jeden projekt, ktorý sa mal prijať už dávno, posúva ďalej. Možno sa dočkáme jeho hibernácie s odôvodnením, že by ho mala riešiť až budúca vláda. Že ho treba?

Ficovi nie. Jeho záujem je inde. V zdravotníctve určite nie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováRichard RašiRobert FicoViliam ČislákZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia SvidníkSMER-SD