Hnutie Sme rodina podporí stratifikáciu nemocníc

Boris Kollár
Boris Kollár. Foto: SITA/Monika Zaťková

Rokovania ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej s politickými stranami majú prvý verejne známy výsledok. Hnutie Sme rodina oznámilo, že stratifikáciu nemocníc podporí.

Ako informovalo tlačové oddelenie hnutia, poslanci Boris Kollár, Zuzana Šebová a člen predsedníctva hnutia Štefan Holý, sa zaujímali najmä o motívy ministerky pre stratifikáciu nemocníc.

Predseda hnutia Boris Kollár hovorí, že vysvetlenia ministerky Kalavskej boli uspokojivé. Plne sa zhodovali s prioritami hnutia SME RODINA – prospech pre občanov tejto krajiny a nie pre finančné skupiny.

„Boli sme pani ministerkou vyslovene ubezpečení, že akékoľvek uprednostňovanie záujmov finančnej skupiny Penta bolo pri tvorbe konceptu stratifikácie starostlivo eliminované. To platí osobitne aj na novú nemocnicu Bory, ktorá má mať podľa ministerky len vedľajší význam z pohľadu zaradenia do siete zdravotníckych zariadení,“ vyhlásil Kollár.

Nemocnice by mali rozšíriť portfólio o výnosné výkony

Zároveň sa predstavitelia hnutia zaujímali o to, akým spôsobom chce stratifikácia zabrániť rozkrádaniu slovenského zdravotníctva rôznymi podnikavcami. Riešením má byť zamedzenie dvojitých úväzkov lekárov.

„Ministerka Kalavská nám sľúbila koniec súčasnej praxe, keď výnosné úkony robí lekár vo vlastnom zariadení a stratové robí prevažne v štátnom zariadení. Okrem toho by mali nemocnice získať aj právo podnikať a rozširovať svoje portfólio služieb o výnosné výkony, napríklad laboratóriá. Nateraz sa totiž väčšina takýchto výkonov realizuje v súkromnom sektore,“ povedala Zuzana Šebová.

Podľa Borisa Kollára stratifikácia takto môže priniesť viac peňazí do systému štátnych zdravotníckych zariadení. „Keď majú zmeny pocítiť občania a nie finančné skupiny, politické farby môžu ísť bokom. Preto sme tlmočili pani ministerke za týchto podmienok našu podporu pri presadzovaní návrhu zákona o stratifikácii v parlamente,“ uzavrel Kollár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáBoris KollárŠtefan HolýZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie Penta InvestmentsSme rodina - Boris Kollár