Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.
17. 06. 2019 13:35 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Lekárska komora chce zakryť svoje vlastné chyby, tvrdí Sociálna poisťovňa

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská lekárska komora (SLK) chce podľa Sociálnej poisťovne (SP) zakryť svoje vlastné chyby. Poisťovňa v tlačovej správe reagovala na vyjadrenia komory, ktorá SP kritizovala za vymáhanie poistného a penále od lekárov, ktorí sa nesprávne alebo neúplne odhlásili z podnikania a prestali platiť odvody.

SLK však podľa názoru Sociálnej poisťovne chce svojou súčasnou aktivitou zakryť vlastné chyby, ktoré v celom procese urobila a ktoré problém naštartovali,“ uviedla poisťovňa.

SLK minulý týždeň informovala, že na základe návrhu komory veľký senát Najvyššieho súdu SR 30. apríla rozhodol, že postup Sociálnej poisťovne, ktorá žiadala od lekárov platby poistného a penále v súvislosti s licenciami na výkon samostatnej zdravotníckej praxe (licencie L1A), bol v rozpore so zákonom.

Oznámenie vzniku povinného poistenia

Sociálna poisťovňa za účelom zabezpečenia plnenia svojej zákonnej povinnosti – od 1. januára 2015 písomne oznámiť samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO) vznik povinného poistenia, ktorej cieľom bolo znížiť administratívne zaťaženie SZČO a odbremeniť ich od povinnosti prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne – oslovila v roku 2014 všetky subjekty vydávajúce oprávnenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti,” pripomenula poisťovňa. Následne s nimi uzavrela dohody o elektronickom poskytovaní údajov o týchto oprávneniach.

Subjekt (medzi inými napr. aj SLK), ktorý vydáva oprávnenia, sám posudzoval, či je alebo nie je fyzická osoba oprávnená vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Preto v zmysle zákona o sociálnom poistení je povinný oznamovať Sociálnej poisťovni udelenie alebo zrušenie oprávnenia do 15 dní. SLK si neplnila túto povinnosť a údaje neoznamovala,” uviedla poisťovňa.

Ako ďalej uviedla SP, až v súvislosti s viacerými výzvami zo strany Sociálnej poisťovne v roku 2015 SLK potrebné údaje oznámila. Taktiež neinformovala svojich členov o všetkých povinnostiach a postupoch pri zrušení samostatnej zárobkovej činnosti tak, ako to pravidelne robí rôznymi informačnými kanálmi Sociálna poisťovňa.

Rozhodnutie potvrdili aj súdy

Správnosť doterajšieho rozhodovania Sociálnej poisťovne podľa nej viacnásobne potvrdili rozhodnutia krajských súdov, ale aj rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý sa v rozsudku zo dňa 26. septembra 2018 takisto stotožnil s právnym názorom Sociálnej poisťovne.

Až medzičasom dospel k inému právnemu názoru, než zastával v septembri roku 2018. Po prvotnej analýze uznesenia veľkého senátu Najvyššieho súdu SR Sociálna poisťovňa koštovala, že v prípade rešpektovania právneho názoru v ňom obsiahnutého je agenda sociálneho poistenia vo vzťahu k SZČO nevykonateľná.

Nevykonateľná z dôvodu, že Sociálna poisťovňa na základe súčasne platnej legislatívy nedisponuje takými údajmi, ktoré sú potrebné na preukázanie skutočností a ktoré sú podľa právneho názoru veľkého senátu relevantné,” dodala SP.

Agentúra SITA požiada o reakciu Slovenskú lekársku komoru.

Odporúčané články

Národný ústav detských chorôb v Bratislave chce kúpiť lieky za vyše 12 miliónov eur Priemerné mzdy zdravotných sestier rástli rýchlejšie, ale platy lekárov presiahli dvetisíc eur

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovensko opäť čaká horúci víkend, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X