Aktualizované: Ministerka Kalavská vysvetlila Ficovi stratifikáciu nemocníc, predloží ju ako ústavný zákon

Kalavská
Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 16. júla, 18:54

Stratifikáciu nemocníc bude riešiť ústavný zákon. Informovala o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po tom, čo v sídle strany Smer-SD vysvetľovala jej predsedovi Robertovi Ficovi reformu nemocníc, známu aj pod označením stratifikácia. Materiál má byť predložený na rokovaní vlády 21. augusta.

Bude potrebná ústavná väčšina

„Vysvetlila som pánovi predsedovi, o čom je materiál, ale on informácie, samozrejme, taktiež má,“ konštatovala po stretnutí. „Takže sme sa dohodli, že tento zákon je podporený, pôjde ďalej, v plnom rozsahu, avšak ako ústavný zákon, ktorý bude vyžadovať ústavnú väčšinu,“ povedala Kalavská.

Podľa ministerky je potrebná dohoda naprieč celým politickým spektrom. Bude vyžadovať ústavnú väčšinu, čiže 90 poslancov. „Tým pádom sa nemôže stať, keď bude niekto iný minister zdravotníctva, keď niekto iný bude pri vláde, aby táto reforma bola zastavená,“ vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva.

Podľa Kalavskej je súčasný materiál o reforme nemocníc vecne v poriadku, má sa teda zmeniť len jeho legislatívna forma. Ministerka chce o reforme ďalej rokovať s koaličnými aj opozičnými poslancami, budú sa snažiť nájsť ústavnú väčšinu.

Pripustila podanie demisie

„Pán predseda dostal od pani ministerky zdravotníctva v podstate všetky potrebné informácie, ktoré potreboval vedieť,“ konštatoval hovorca Smeru – SD Ján Mažgút.

Keďže ide o významnú zmenu, ktorá je naplánovaná na 11 rokov, tak je podľa neho vhodné, aby zákon išiel formou ústavného zákona. Ako dodal, o materiáli bude rokovať aj koaličná rada.

Ešte pred stretnutím s Ficom pripustila Kalavská podanie demisie, ak neprejde jej návrh stratifikácie nemocníc.

SNS podporuje zmeny, no počká si na koaličnú radu

Slovenská národná strana (SNS) berieme na vedomie rokovanie ministerky Kalavskej s predsedom Smeru-SD. „Počkáme na to, aký finálny dokument bude predložený na koaličnú radu. Sme za systémové zmeny v zdravotníctve,“ reagoval predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Sme však prekvapení, že by Smer-SD súhlasil s určitým rušením nemocníc v regiónoch,“ vyhlásil Bernaťák. Ministerka pritom dnes opäť zdôraznila, že podľa jej návrhu nehrozí zatvorenie žiadnej nemocnice.

SNS však očakáva, že bude navrhnutá zmena stavebného zákona a zákona o verejnom obstarávaní. Zmeny by mali umožniť mohlo vedeniu nemocníc jednoduchšie a rýchlejšie rekonštruovať nemocnice.

Štát má peniaze na výstavbu a rekonštrukcie nemocníc. Žiaľ, často ich nie je možné čerpať pre zlé predmetné zákony. Naposledy vznikla obdobná situácia pri peniazoch na rekonštrukciu internátov,“ uzavrel Bernaťák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSMER-SD