Most-Híd podporuje stratifikáciu nemocníc, je o nej ochotný rokovať v koalícii

Tibor Bastrnák
Tibor Bastrnák Foto: SITA / Diana Černáková

Poslanecký klub Most-Híd podporuje stratifikáciu nemocníc, je o nej ochotný rokovať v koalícii aj v parlamente. Most-Híd to uviedol vo svojom stanovisku.

Našou snahou je poskytnúť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Stratifikácia je presne o tom, preto by sme ju mali odštartovať čím skôr,“ konštatoval predseda poslaneckého klubu Mostu-Híd a podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák.

Most-Híd stratifikáciu považuje za projekt, ktorý v reformnom procese slovenského zdravotníctva má svoje opodstatnenie. Musí však prebehnúť organizovane, premyslene a dôsledne.

Strategický materiál, ktorý ministerka zdravotníctva predložila, je výsledkom dôkladnej analýzy. Vznikla po dlhých diskusiách so skúsenými odborníkmi v oblasti zdravotníctva. Vyjadrovali sa k nemu aj predstavitelia zdravotných poisťovní,“ konštatuje strana.

Ešte nie je neskoro

Šéfka rezortu stratifikáciu nemocníc podľa pôvodného plánu chcela odštartovať začiatkom nasledujúceho roka. Tento termín zatiaľ ohrozený nie je, ale ak vláde a ministerstvu nechceme zatarasiť cestu, tejto téme by sme sa mali venovať čo najskôr. Most-Híd je pripravený o nej rokovať,“ uvádza sa v stanovisku Mostu-Híd.

Bastrnák si myslí, že stratifikácia je proces, ktorý má niekoľko dôležitých atribútov, ako sú transparentnosť, spravodlivosť, kvalitnejšie služby a bezpečnosť pacienta.

„Keď hovorím o spravodlivosti, mám na mysli to, že stratifikácia nemocniciam ponúka rovnaké šance. Štartovacia čiara je pre všetky nemocnice rovnaká. A čo je najdôležitejšie, každá nemocnica sa konečne bude môcť venovať tomu, tým úkonom, ktorým rozumie, a ktoré dokáže vykonať čo najkvalitnejšie. V tom spočíva spomínaná väčšia kvalita a bezpečnosť,“ uviedol.

Tibor Bastrnák vyzdvihol aj to, že samotná špecializácia prebehne postupne. Zdravotnícke zariadenia budú mať k dispozícii dostatočné dlhé prechodné obdobie na prípravu.

Ide o naozaj dlhý proces, ktorý by sa mal odštartovať čo najskôr, podľa pôvodného časového harmonogramu rezortu a vlády, uzavrel Bastrnák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor Bastrnák
Firmy a inštitúcie Most-Híd