Nový a rýchlejší PCR test čaká na schválenie úradmi. Do piatich minút odhalí, či sa človek nakazil koronavírusom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Quiz pcr biochip.jpg
Test na koronavírus od firmy Cell ID Autor/Zdroj: Cell ID

Singapurská technologická spoločnosť Cell ID vyvinula nový PCR test, ktorý dokáže do piatich minút zistiť, či sa človek nakazil koronavírusom. Na jeho administráciu a určenie výsledkov nie je potrebný žiaden špeciálny tréning alebo laboratórium.

S programom, ktorý vyhodnocuje výsledky v počítači, sa človek dokáže naučiť zaobchádzať za dve hodiny. Musí tiež vedieť, ako správne spraviť výter z nosa.

Predstaviteľ firmy Xander Sim vyhlásil, že novinka môže pomôcť napríklad na letiskách, kde nemusia cestujúci dlho čakať na výsledky.

Citlivosť a špecifickosť

PCR test je považovaný za „zlatý štandard“ v boji proti vírusu. Vyžaduje si však špecializované laboratórne podmienky a zamestnancov na ich výkon. Takisto aj látky, ktoré pri nich používajú, musia uchovávať v chlade. A hlavne, na výsledky sa čaká aj niekoľko dní.

Sim objasnil, že ich testy dokážu potvrdiť pozitívny výsledok do piatich minút a negatívny do jednej hodiny. “Cieľom bolo vytvoriť zariadenie, ktoré je presné, nekompromisné vo výsledkoch a za veľmi prijateľnú cenu, vďaka ktorej ho môžu využívať aj v krajinách tretieho sveta,“ povedal.

Quiz PCR Biochip má 97% až 100% citlivosť na koronavírus a 100% špecifickosť. Tieto hodnoty sú porovnateľné s bežným PCR testom a oveľa lepšie od rýchlotestov, ktoré majú nižšiu citlivosť a špecifickosť.

Ako funguje?

Pri využití novinky je potrebný výter z nosa, ktorý sa následne zmieša s roztokom. Veľmi malé množstvo tejto zmesi sa potom zmieša s iným roztokom. Zaručí sa tak, že genetický podpis vírusu je v dostatočne veľkom množstve, aby ho bolo možné nájsť.

Zmes potom vložia do jednej z dvoch testovacích dierok v Quiz PCR Biochipe, ktorý je menší ako platobná karta.

Jednorazový čip následne vložia do špeciálneho USB kľúča nazývaného Poche a ten pripoja k počítaču, kde začne vyhodnocovanie výsledkov, ktoré je možné pozorovať v reálnom čase.

Génové segmenty vírusu konzumujú činidlá v roztoku počas množenia vírusu. To sa prejaví na grafe.

Vyhodnocovanie viacerých vzoriek

Jeden počítač pritom dokáže v závislosti od počtu USB vstupov vyhodnocovať naraz aj niekoľko testov. Bežné PCR testy vyhodnocuje prístroj naraz a tento proces nie je možné prerušiť.

Novinka umožňuje pridávanie nových vzoriek bez toho, aby sa presušil proces vyhodnocovania prechádzajúcich testov.

Takisto je vynechaný krok, kedy pri bežných testoch sa musia vzorky prevážať do laboratória. Tu je možné spraviť výter a získať výsledok na jednom mieste.

Neúspech prototypov

Päťdesiatšesťročný Sim vynašiel Quiz PCR Biochip v roku 2015 a o tri roky neskôr ho použili na testovanie HIV. Vedec sa počas rokov musel vysporiadať s množstvom neúspešných prototypov.

Medzitým utrpel dve mŕtvice, po ktorých čiastočne oslepol a má oslabenú ľavú nohu. „Povedal som Bohu, že nepotrebujem žiť sto rokov, potrebujem len trocha viac času na dokončenie mojej misie,“ vyjadril sa Sim na tlačovej konferencii.

Bežná výrobná cena testu sa pohybuje okolo 50 dolárov a Sim očakáva jej pokles. Zatiaľ nevie odhadnúť, koľko bude stáť takéto testovanie, keďže to závisí od viacerých faktorov.

Funguje aj so slinami

Quiz PCR Biochip testovali tento rok na 215 osobách, pričom 27 z nich malo pozitívny test na koronavírus. „Prvé pozitívne výsledky sme mali do siedmich minút. Boli sme v šoku,“ vyjadril sa vedec.

Test preverili v novembri aj v nezávislom švajčiarskom laboratóriu, kde zistili, že rovnako dobre vie nájsť vírus vo vzorkách slín. To je podľa Sima veľmi dobrá správa, keďže vzorky slín sa dajú odobrať rýchlejšie a stačí na to menej vybavenia ako pri nosových výteroch. Takisto nie sú pre pacienta také nepríjemné.

Sim čaká na schválenie použitia testu regulačnými úradmi. „Dúfam, že test bude možné využiť na celej Zemi a pomôže krajinám sa opäť otvoriť. To je moja najväčšia túžba,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Xander Sim
Firmy a inštitúcie Cell ID