Obava lekárov sa potvrdila. Človek sa môže nakaziť chrípkou aj koronavírusom súčasne

Pacient, lekár, teplota, doktor
Kraj apeluje zároveň aj na špecialistov, aby prijímali pacientov, ktorých stav je neodkladný. Ilustračné foto: Gettyimages.com

Epidémia koronavírusu môže už čoskoro vyústiť do ďalšej komplikácie. Ak sa bude paralelne prelínať s epidémiou chrípky, pacientom hrozí vyššie riziko zdravotných problémov, upozorňujú lekári.

Podľa štúdie, ktorá počas prvej vlny pandémie prebehla v Anglicku, je riziko úmrtia pacientov nakazených obomi vírusmi naraz približne dvakrát vyššie, ako keby ich organizmus bojoval len s koronavírusom, informuje The Week.

Koinfekcia ohrozuje najmä seniorov

Experti z Public Health England (PHE) odhadujú, že v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa nenakazia ani jedným z vírusov, majú infikovaní koronavírusom aj chrípkou šesťnásobne vyššie riziko úmrtia.

Koinfekciou a jej dôsledkami sú ohrozené najmä staršie osoby, dopĺňa Sky News. Až polovica z nich môže čeliť závažnému priebehu infekcie.

Experti preto na ľudí apelujú, aby sa preventívne dali zaočkovať proti chrípke. Úmrtím totiž môže končiť aj samotné ochorenie na chrípku.

Slováci na očkovanie proti chrípke nemyslia

Podľa štatistík patrí Slovensko medzi krajiny so slabou zaočkovanosťou proti chrípke. Očkovaním sa u nás každý rok chráni len okolo 5 percent populácie.

Spomedzi seniorov bolo počas chrípkovej sezóny 2017/2018 vakcinovaných len 13 percent ľudí a v západných krajinách je to až 75 percent ľudí nad 65 rokov, upozornil Epidemiologický informačný systém (EPIS).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom