Obdobie medzi vlnami COVID-19 sme nevyužili efektívne, lekári sú znepokojení vyjadreniami Krajčího

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího len potvrdzujú, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne. Uviedla to manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská.

Nebudeme mať zrejme dosť lôžok

Komora je podľa nej mierne znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva o tom, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s COVIDom.

Viac o téme: Koronavírus

Už prvá vlna pandémie koronavírusu podľa SLK ukázala, že najdôležitejšie je efektívne plánovanie a nastavenie jasných parametrov a pravidiel.

„Od júna sme však mali dostatok času na to, aby sme sa materiálne, procesne, osobne aj manažérsky pripravili na každú pandémiu, ktorá našu krajinu v budúcnosti postihne. Slová ministra zdravotníctva však len potvrdzujú, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne,“ konštatovala Závodská.

Na tento scenár nie je asi Slovensko pripravené

Ak minister očakáva nepredpokladane väčší nápor na intenzívne a infekčné lôžka a na tento scenár nie je Slovensko pripravené napriek schválenému pandemickému plánu, treba sa podľa SLK urýchlene sústrediť na vytvorenie adekvátnych a aktuálnych pandemických a reprofilizačných plánov pre všetky typy zdravotníckych zariadení.

„Chceme ubezpečiť verejnosť, že lekári a zdravotníci sú pripravení urobiť všetko preto, aby sme podľa jasne definovaných a garantovaných odborných a organizačných postupov zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ dodala Závodská s tým, že je k tomu však nutná najmä súčinnosť a spolupráca s ministerstvom zdravotníctva.

Agentúra SITA požiada o stanovisko ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíNancy Závodská
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora