Ohniskom Covid-19 v Južnej Kórei boli nočné kluby, infikovala sa tam stovka ľudí a tí nakazili ďalších

Diskoteka, party
Foto: Picmac

S ohniskom nákazy, ktoré sa objavilo začiatkom mesiaca v juhokórejskom Soule, sa podarilo spojiť najmenej 215 prípadov ochorenia COVID-19. Prvé prípady nákazy novým koronavírusom súvisiace s klasterom v zábavnej štvrti Itaewon sa začali objavovať okolo 9. mája.

Viac o téme: Koronavírus

Úrady začali okamžite konať, pričom zhromaždili záznamy o používaní kreditných kariet a telefónov, aby vyhľadali každého, kto sa mohol v tom čase nachádzať v oblasti. Takto sa podarilo vyhľadať a otestovať vyše 77-tisíc ľudí, informovali úrady.

Z 215 potvrdených prípadov sa 95 pacientov nakazilo počas návštevy nočných klubov a ďalších 120 infekcií odborníci odsledovali k členom pôvodného klasteru.

Úrady chcú využívať aj novú aplikáciu

Juhokórejské úrady zároveň informovali, že preverujú možnosť využitia novej smartfónovej technológie od Apple a Google, ktorá automaticky upozorní používateľa, ak sa dostane do blízkosti osoby nakazenej koronavírusom.

Zatiaľ si však nie sú istí, či by mohli aplikácie zmysluplne posilniť boj proti ochoreniu COVID-19 v krajine, kde už teraz využívajú na vyhľadanie a izolovanie možných prenášačov vírusu záznamy z telefónov, kreditných kariet alebo bezpečnostných kamier.

Nezvyčajné partnerstvo medzi Apple a Google

Softvér, ktorý predstavuje výsledok nezvyčajného partnerstva medzi konkurenčnými technologickými gigantmi Apple a Google, využíva technológiu Bluetooth na zistenie, či používateľ, ktorý si stiahol aplikáciu, strávil čas v blízkosti iného používateľa aplikácie, ktorý mal neskôr pozitívny test na COVID-19.

Južná Kórea dosiaľ potvrdila celkovo 11 142 prípadov nákazy novým koronavírusom a 264 úmrtí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleGoogle