Koronavírus: Slováci čakajú na spustenie eKarantény, Matovič prišiel s novým návrhom pre repatriantov (online)

PROTEST: Na hraničnom prechode Bratislava Jarovce
Situácia na diaľnici D4 pri Jarovciach, ktorá je momentálne blokovaná repatriantmi. Foto: SITA/KR PZ Bratislava

Na Slovensku sa od začiatku pandémie potvrdilo 1 504 prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň (štvrtok) pribudol len jeden nakazený.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 28. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 11 na 1 256. Vo štvrtok otestovali 2 751 ľudí a celkový počet testov na Slovensku prekročil 154-tisíc.

Sedemdňový kĺzavý medián zostal na jednotke.

Viac o téme: Koronavírus

V piatok od 15.00 by mala začať fungovať aplikácia na kontrolovanie dodržiavania takzvanej smart karantény, zo strany štátu je pripravená. 

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 95-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (36 042), Taliansko (32 330), Francúzsko (28 132) a Španielsko (27 888).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme vám za sledovanie dnešného online prenosu. Prehľad o aktuálnom dianí v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám opäť prinesieme zajtra. 

21:43 Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR budú môcť Slováci čakajúci na hraniciach počkať na spustenie mobilnej aplikácie k eKaranténe v zariadeniach určených na štátnu karanténu. „Úrad verejného zdravotníctva SR vydal opatrenie, ktoré sprístupňuje možnosť využitia domácej smart karantény. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí od 22. mája 2020 od 20:00 prídu na územie Slovenska. Pre ľudí, ktorí čakajú na hraniciach, to znamená možnosť prísť na Slovensko do štátnych karanténnych centier, ktoré budú môcť opustiť hneď, ako bude dostupná aplikácia eKaranténa.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:23 Británia bude od 8. júna požadovať 14-dňovú izoláciu v karanténe od každého, kto prekročí jej hranice, informuje Reuters. Výnimky sa budú vzťahovať na zdravotníkov či ľudí pracujúcich v preprave.

20:27 Podľa Ján Bučkuliaka z krízového štábu aplikácia eKaranténa doteraz nebola schválená spoločnosťami Apple a Google, hoci testovacia fáza prebehla dobre. Ľudia si podľa neho mali najprv stiahnuť aplikáciu a až potom prísť na hranice. Doplnil, že na stránke visí oznam, že eKaranténa ešte nie je v ostrej prevádzke. Uviedol to na mimoriadnom brífingu k aktuálnej situácii na hraničných priechodoch s Rakúskom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:20 Na aktuálnu situáciu v súvislosti so zablokovaným hraničným priechodom Jarovce-Kittsee na Facebooku reagoval aj premiér Igor Matovič:„Oslovil som Úrad verejného zdravotníctva s prosbou, aby umožnili prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice – ale aj tým ľuďom, ktorí už v štátnej karanténe sú. Súhlasili a v tomto duchu nachystajú opatrenie ÚVZ, ktoré bude zverejnené momentom, ako sa spustí aplikácia eKaranténa.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:50 Situácia okolo pandémie sa v Rusku stabilizovala a počet nových infekcií klesá. Uviedol to v piatok ruský prezident Vladimir Putin. Rusko je momentálne v počte infikovaných na druhom mieste za Spojenými štátmi. V krajine sa novým koronavírusom podľa oficiálnych údajov nakazilo viac než 326 400 ľudí a vyše 3 200 ich zomrelo. Spojené štáty stále vedú celosvetové štatistiky s viac než 1,5 milióna nakazenými a vyše 90-tisíc obeťami.

19:10 Portugalsko víta turistov a pre ľudí, ktorí pricestujú lietadlami, nebude platiť žiadna karanténa. Oznámil to v piatok portugalský minister zahraničia Augusto Santos Silva. Na letiskách uskutočnia podľa jeho slov „minimálne zdravotné kontroly“, ktoré však nešpecifikoval. Iné európske krajiny, medzi nimi Španielsko, Taliansko a Veľká Británia, sa rozhodli pre zavedenie pravidla 14-dňovej karantény pre prílety.

Portugalsko
Foto: SITA (AP Photo/Armando Franca)

18:23 Talianski experti varujú pred užívaním lieku proti malárii. Šéf talianskeho farmakologického ústavu upozornil, že je len veľmi málo dôkazov o efektívnosti lieku hydroxychlorochín, ktorý propaguje na liečbu koronavírusu americký prezident Donald Trump.

17:54 Polícia na Facebooku žiada občanov vracajúcich sa na Slovensko, aby na prechod hraníc použili hraničný priechod Petržalka-Berg alebo malý hraničný priechod Jarovce-Kittsee. Diaľnica D4 je zablokovaná v dôsledku čakania na inteligentnú karanténu, ku ktorej ešte nespustili aplikáciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:23 Britskí vedci, ktorí testujú experimentálnu vakcínu proti novému koronavírusu, plánujú imunizovať viac ako 10-tisíc ľudí, aby zistili, či ich vakcína funguje. Odborníci z Oxfordskej univerzity už minulý mesiac počas predbežného testu bezpečnosti vakcíny dali látku viac ako tisíc dobrovoľníkom. V piatok oznámili, že teraz naočkujú 10 260 ľudí po celej Veľkej Británii vrátane starších osôb a detí.

17:02 Španielska vláda povolí uvoľnenie opatrení proti pandémii už aj v Madride a Barcelone. Väčšina krajiny sa začala pomaly otvárať od 11. mája, avšak pre tieto dve oblasti, ktoré registrujú spolu takmer polovicu z celkového počtu 233-tisíc infikovaných, to zatiaľ neplatilo. S počtom obetí takmer 28-tisíc patrí Španielsku v globálnom meradle piate miesto.

Barcelona
Foto: SITA (AP Photo/Emilio Morenatti)

16:48 Bývalý komorník z Bieleho domu, ktorý pracoval pre 11 prezidentov, zomrel vo veku 91 rokov na ochorenie Covid-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého si upratovača Wilsona Roosevelta Jermana všimla vtedajšia prvá dáma Jackie Kennedyová a zabezpečila jeho povýšenie na komorníka.

16:27 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR umožňuje od 1. júna obnoviť svoju činnosť aj stredným školám, no len za účelom konania skúšok, akými sú komisionálne, jazykové či prijímacie skúšky a tiež maturitné či absolventské skúšky. Otvoriť sa môžu jasle, materské školy aj zariadenia školského stravovania či niektoré jazykové školy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:10 České dráhy vypravia v pondelok 25. mája prvú obnovenú medzinárodnú železničnú linku z Prahy do Berlína. Na začiatku budú na trase medzi českou a nemeckou metropolu premávať tri páry expresov Berliner. Český národný vlakový dopravca plánuje ďalšie spoje tohto vlaku s predĺžením do Hamburgu a Kielu, ako aj obnovenie iných medzinárodných liniek v júni.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:55 Mobilná aplikácia eKaranténa ešte nebola oficiálne spustená.

Informoval o tom Úrad vlády SR: „K 15-tej hodine nás spoločnosti Apple a Google neinformovali o ukončení posudzovania slovenskej aplikácie eKaranténa. Obidve spoločnosti budú mať po celý čas nad aplikáciou počas jej fungovania špeciálny dohľad. Aplikáciu spustíme ihneď po jej schválení, o čom budeme verejnosť a médiá informovať.“

15:46 Saský premiér Michael Kretschmer si podľa týždenníka Der Spiegel myslí, že by bolo „silným symbolom“, ak by Európska únia prijala aj ruských pacientov. Nemecko už pritom v uplynulých mesiacoch prijalo do svojich nemocníc množstvo pacientov z iných krajín únie, najmä Francúzska a Talianska. Kretmscher v tejto súvislosti pre Spiegel povedal, že by „sme mali prejaviť solidaritu aj Rusku“. Rusko dosiaľ potvrdilo vyše 326-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 3 200 mŕtvych.

15:25 Vlajky v Spojených štátoch zavejú v najbližších troch dňoch na pol žrde. Oznámil to prezident Donald Trump už tradične prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete. Cieľom tohto kroku bude uctiť si „pamiatku Američanov, o ktorých sme prišli pre koronavírus“, uviedol prezident v tweete. Rozhodnutie sa podľa neho bude týkať „všetkých federálnych budov a národných pamätníkov“.

15:06 Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc za 186-tisíc eur. O pomoc požiadala Ukrajina oficiálne prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu. Slovensko jej poskytlo chirurgické masky, dezinfekčný koncentrát, prenosné stoly, prikrývky či tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby.

14:47 Počet obetí koronavírusu v Brazílii prekročil 20-tisíc, upozorňuje BBC. Vírusom sa v krajine infikovalo už viac ako 310-tisíc ľudí. Po USA a Rusku je Brazília v poradí treťou krajinou sveta, ktorú pandémia najviac zasiahla. Vírus sa rozšíril aj medzi domorodými komunitami a brazílskemu zdravotnému systému hrozí kolaps.

Brazília koronavírus
Foto: SITA (AP Photo/Leo Correa)

14:33 Americký prezident Donald Trump tento týždeň dvakrát spochybnil výsledky vedeckých štúdií, ktoré mu protirečia, a zároveň bez dôkazov obvinil autorov štúdií, že ich motivovali politické záujmy a snahy o podkopanie jeho zámerov uvoľniť obmedzenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu.

14:20 Slovenské liečebné kúpele Piešťany oddnes rozširujú poskytovanie služieb aj pre verejnosť. V platnosti naďalej ostávajú rozšírené hygienické opatrenia. Samozrejmosťou je rýchlotest na Covid-19, ktorý pri príchode vykoná priamo personál, ako aj priebežné monitorovanie teploty hostí. Bazény budú otvorené len pre kúpeľných hostí.

14:00 Polícia SR na Facebooku upozornila na hoax, ktorý tvrdí, že vírusy sa môžu šíriť aj prostredníctvom rádiových vĺn či mobilných sietí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:47 Bulharsko od dnešného dňa ruší zákaz vstupu do svojej krajiny pre občanov Európskej únie a schengenského priestoru, informuje bnr.bg. Európania nebudú musieť byť v karanténe, ak v krajine pobudnú maximálne sedem dní. Ostatní musia rátať so 14-dňovou izoláciou.

13:15 Fakultná nemocnica v Trnave ruší filtračný stan, cez ktorý museli povinne prechádzať pacienti. Od dnešného dňa už môžu ísť priamo k lekárovi do konkrétnej ambulancie.

12:58 Úderom 15-tej hodiny by dnes mala fungovať mobilná aplikácia eKaranténa, ktorá Slovákom po návrate domov zo zahraničia umožní absolvovať štátnu 14-dňovú karanténu doma, resp. na vybranom mieste.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:45 V Rusku zomrel za posledný deň rekordný počet ľudí na Covid-19. Vírus vo štvrtok pripravil o život 150 ľudí, informuje ČT24. Podľa štatistík sa v Rusku nakazilo koronavírusom už vyše 326-tisíc ľudí a podľahlo mu 3 249 chorých.

12:35 Južná Kórea spojila s novým ohniskom nákazy v Soule najmenej 215 prípadov Covid-19. S klastrom v zábavnej štvrti Itaewon sa podarilo vyhľadať a otestovať vyše 77-tisíc ľudí, informovali juhokórejské úrady. Južná Kórea dosiaľ potvrdila celkovo 11 142 prípadov nákazy koronavírusom a 264 úmrtí.

12:20 Slovensko sa zapojí do medzinárodnej iniciatívy s názvom Ďakujeme zdravotníkom. Počas piatka sa ako symbol poďakovania zdravotníckemu personálu rozsvietia vestibuly nemocníc v Bratislave a budovy Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. „Dnes od 15.00 do 19.30 h budú vyzbierané poďakovania zobrazené formou hologramov v UNB na bratislavských Kramároch a v Ružinove. V oboch nemocniciach sú červené zóny, kde liečia pacientov s ochorením COVID-19. Poďakovania budú premietané aj na budove Vedeckej knižnice na Hlavnej ulici v Košiciach,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR na Facebooku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:06 Český Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) odhaduje, že na konci mája bude mať Česko 9 430 potvrdených prípadov Covid-19 a denne bude pribúdať okolo 70 nakazených. Najväčší nárast chorých hrozí Prahe a experti predpokladajú aj vznik viacerých lokálnych ohnísk nákazy, informuje ČT24.

11:43 Austrália o ďalšie tri mesiace zakázala vstup výletných lodí do svojich vôd, informuje CNN. Zákaz, ktorý bol prvýkrát prijatý 27. marca, sa predlžuje do 17. septembra 2020.

11:27 Väčšina spoločností vo svete chce postupovať pri návrate svojich zamestnancov do kancelárií z home officu po skončení koronakrízy opatrne a postupne. Len 20 % spoločností znovuotvorí svoje pracovisko hneď po zrušení vládnych obmedzení.

11:12 Taliansko začiatkom týždňa opäť otvorilo obchody, kaviarne aj reštaurácie. Počet novodiagnostikovaných prípadov sa znížil a podľa premiéra Guiseppeho Conte má už krajina najhoršie obdobie za sebou. Na Talianov však apeloval, aby sa vyhýbali zhromaždeniam ľudí, nosili rúška a dodržiavali bezpečný sociálny odstup. Takisto im odporúčal, aby za dovolenkou necestovali do zahraničia, informuje News.sky.com.

Taliansko
Foto: SITA (AP Photo/Antonio Calanni)

10:56 Poľsko podľa Reuters predĺžilo zákaz medzinárodných letov o dva týždne, do 6. júna. Zákaz tuzemských letov bude platiť do 31. mája, uviedla agentúra PAP.

10:39 Pandémia zmenila dovolenkové preferencie Slovákov. Mnohí z nich plánujú stráviť letné dovolenky doma, chystajú sa najmä do hôr. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat si už dlhodobo práve slovenskí turisti volia výlet do hôr častejšie ako ostatní Európania.

10:23 Laboratóriá vo štvrtok na Covid-19 otestovali 2 751 vzoriek. Doteraz už testovaním prešlo vyše 154-tisíc Slovákov.

10:10 Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) začali v plnom rozsahu opätovne objednávať pacientov na plánované operačné výkony a iné zákroky. V bežnom režime ordinačných hodín majú fungovať už aj všetky ambulancie a súčasne mobilné odberové miesta.

9:53 Koronakríza v apríli znížila počet cudzincov pracujúcich na Slovensku len mierne. Ku koncu minulého mesiaca pracovalo na Slovensku 76,2-tisíca cudzincov, čo bolo o 1,7-tisíca menej ako v marci.

9:31 Na Slovensku vo štvrtok pribudol len jeden človek nakazený koronavírusom a z ochorenia sa vyliečilo 11 ďalších pacientov. Celkovo sa infikovalo 1 504 osôb.

9:15 Thajsko podľa Reuters predĺžilo núdzový kraj v krajine až do konca júna. Dôvodom je šírenie koronavírusu, ktoré sa takýmto spôsobom vláda snaží udržať pod kontrolou. Krajina uvádza 3 037 nakazených a 56 úmrtí na Covid-19.

Thajsko
Zákazníci reštaurácií v thajskom Bangkoku sedia pri obede sami a sú od seba oddelení plastovou priehradkou. Foto: SITA (AP Photo/Sakchai Lalit)

9:03 Vo štvrtok v Česku pribudlo len 33 nových prípadov Covid-19. Podľa ČT24 ide o najnižší denný prírastok chorých za celý týždeň. Celkovo hlási Česká republika 8 754 nakazených. Podľa štatistík sa z ochorenia vyliečilo 5 926 ľudí.

8:45 Viac ako 40 percent rodičov určite plánuje 1. júna poslať deti do škôl. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako, ktorý sa uskutočnil 18. až 21. mája na vzorke 1 098 respondentov.

Zriaďovatelia budú môcť od 1. júna 2020 otvoriť materské školy a prvých päť ročníkov základných škôl, ako aj školské kluby detí. Do materských škôl budú prednostne umiestňované deti rodičov v prvej línii, teda zdravotníkov, hasičov a záchranárov, policajtov a pedagogických pracovníkov. V materskej škole bude môcť byť v skupine najviac 15 detí a v základnej škole maximálne 20 detí.

8:20 Mobilná aplikácia, ktorá Slovákom po prekročení hraníc umožňí absolvovať smart karanténu v pohodlí domova, by podľa Úradu vlády SR mala byť spustená dnes o 15-tej hodine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:00 Hranice po vzore Slovenska otvorili už aj Maďari. Podľa TA3 Maďarsko od piatka na jeden deň (24 hodín) umožňuje Slovákom vstup na svoje územie bez nutnosti štátnej karantény a bez potreby negatívneho testu na Covid-19. Informáciu na Facebooku oznámil maďarský minister zahraničných Péter Szijjártó.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:30 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Slovákom neodporúča cestovať za hranice. Ako ďalej uviedlo na svojej webovej stránke, od 21. mája môžu občania s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky vycestovať na 24 hodín do Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a Švajčiarska bez toho, aby museli po návrate na Slovensko absolvovať povinnú štátnu karanténu, či sa preukázať negatívnym testom RT-PCR na ochorenie Covid-19.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Augusto Santos SilvaDonald TrumpGiuseppe ConteIgor MatovičJán BučkuliakMichael KretschmerPéter SzijjártóVladimir Putin
Firmy a inštitúcie AppleEurostatFakultná nemocnica v TrnaveGoogleMZ Ministerstvo zdravotníctva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)Úrad vlády SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)