Pacienti, ktorí po ochorení COVID-19 dostali odporúčanie do kúpeľov, môžu čakať aj mesiace

The wait is long .
Viac ako 75 percent pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 následky Foto: Getty Images

Viac ako 75 percent pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 následky. V niektorých prípadoch ide o pacientov, u ktorých sa zdravotné komplikácie vyskytli v dôsledku infekcie, u iných je to následok dlhodobej intenzívnej liečby.

Hovoríme pritom o dvoch rozdielnych stavoch, ktoré môžu človeka postihnúť. Jedným je postCOVIDový syndróm, ktorého príznaky vidno po akútnej fáze ochorenia. Druhým je takzvaný dlhý COVID, pri ktorom ide o pretrvávajúcu infekciu v organizme.

Koronavírus pritom okrem pľúc môže poškodiť srdcový sval, centrálny nervový systém, pečeň, pankreas, obličky či cievy, môže narušiť zrážanie krvi aj spôsobiť tromboembolizmus. Ďalšia skupina pacientov trpí depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.

Toto všetko sú diagnózy, na základe ktorých má človek nárok na rehabilitačnú liečbu. Aktuálne platí, že hlavne tí pacienti, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia a museli byť kvôli nemu hospitalizovaní, majú nárok ísť do kupeľov.

Mám nárok, ale…

Kompletný zoznam diagnóz, na základe ktorých má človek nárok na kúpeľnú liečbu, sa nachádza v takzvanom indikačnom zozname pre kúpeľnú starostlivosť. Najčastejšie ide o ťažkosti s dýchaním, poškodenia orgánov alebo problémy s pohybovým aparátom.

Liečenie je vo všeobecnosti možné absolvovať do jedného roka od prekonania infekcie. Môžu ho odporučiť špecialisti ako sú pneumoftizeológ, internista, rehabilitačný lekár, neurológ, reumatológ či ortopéd, ale aj praktický lekár.

Aj keď však nárok na kúpeľnú starostlivosť máte, momentálne nie je jednoduché sa tam dostať, nakoľko záujem je enormný a kapacity kúpeľných zariadení nestačia. Potvrdil nám to aj hovorca najväčšej zdravotnej posiťovne na Slovensku Matej Neumann.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej PetrášBeáta Dupaľová KsenzsighováMatej NeumannMatej ŠtepianskýPavol MenšíkZuzana Ďurinová
Firmy a inštitúcie ASK Asociácia slovenských kúpeľovDôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa