Pacienti, ktorí po ochorení COVID-19 dostali odporúčanie do kúpeľov, môžu čakať aj mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
The wait is long .
Viac ako 75 percent pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 následky Foto: Getty Images

Viac ako 75 percent pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 následky. V niektorých prípadoch ide o pacientov, u ktorých sa zdravotné komplikácie vyskytli v dôsledku infekcie, u iných je to následok dlhodobej intenzívnej liečby.

Hovoríme pritom o dvoch rozdielnych stavoch, ktoré môžu človeka postihnúť. Jedným je postCOVIDový syndróm, ktorého príznaky vidno po akútnej fáze ochorenia. Druhým je takzvaný dlhý COVID, pri ktorom ide o pretrvávajúcu infekciu v organizme.

Koronavírus pritom okrem pľúc môže poškodiť srdcový sval, centrálny nervový systém, pečeň, pankreas, obličky či cievy, môže narušiť zrážanie krvi aj spôsobiť tromboembolizmus. Ďalšia skupina pacientov trpí depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.

Toto všetko sú diagnózy, na základe ktorých má človek nárok na rehabilitačnú liečbu. Aktuálne platí, že hlavne tí pacienti, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia a museli byť kvôli nemu hospitalizovaní, majú nárok ísť do kupeľov.

Mám nárok, ale…

Kompletný zoznam diagnóz, na základe ktorých má človek nárok na kúpeľnú liečbu, sa nachádza v takzvanom indikačnom zozname pre kúpeľnú starostlivosť. Najčastejšie ide o ťažkosti s dýchaním, poškodenia orgánov alebo problémy s pohybovým aparátom.

Liečenie je vo všeobecnosti možné absolvovať do jedného roka od prekonania infekcie. Môžu ho odporučiť špecialisti ako sú pneumoftizeológ, internista, rehabilitačný lekár, neurológ, reumatológ či ortopéd, ale aj praktický lekár.

Aj keď však nárok na kúpeľnú starostlivosť máte, momentálne nie je jednoduché sa tam dostať, nakoľko záujem je enormný a kapacity kúpeľných zariadení nestačia. Potvrdil nám to aj hovorca najväčšej zdravotnej posiťovne na Slovensku Matej Neumann.

„V súčasnosti máme zazmluvnených 19 kúpeľných zariadení, ktoré sú z kapacitných dôvodov skoro všetky na 100 percent obsadené,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk a dodal, že výber kúpeľného zariadenia je na poistencovi.

Tisíce ľudí

Podľa hovorcu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa tak stáva aj to, že návrhy na kúpeľnú liečbu im vrátia späť s tým, že z kapacitných dôvodov nie sú kúpeľné zariadenia schopné pacientov odliečiť.

V takom prípade sa VšZP snaží zabezpečiť poistencom náhradné kúpeľné zariadenie. Pacient sa pritom do kúpeľov môže dostať v skupine A alebo B, čo znamená, že má pobyt buď plne hradený poisťovňou alebo si ho čiastočne hradí sám.

„Do dnešného dňa nám bolo doručených 1 489 návrhov na kúpeľnú starostlivosť postCOVIDových poistencov v skupine A, z toho 1 172 bolo schválených a odoslaných do kúpeľných zariadení,“ informuje Neumann.

Viacero spôsobov

V skupine B bolo VšZP doručených 64 návrhov, z ktorých 35 bolo schválených. Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová však vysvetľuje, že spôsobov, ako absolvovať postCOVIDovú liečbu, je viac.

„Pacienti sú liečení ambulantne na fyziatricko-rehabilitačných oddeleniach alebo v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Pomôcť môžu aj kúpele. Keď to v poisťovni schválime, o termíne nástupu do kúpeľov už rozhoduje kúpeľné zariadenie, ktoré si pacient sám vyberie,“ dodáva.

Doposiaľ bolo do Unionu doručených 134 žiadostí o kúpeľnú liečbu. Veľa však bolo aj takých, ktorým poisťovňa vyhovieť nemohla, nakoľko kapacity sú potrebné pre poistencov, ktorí prekonali naozaj ťažký COVID-19.

„Sami sme prekvapení, ako veľa nám prišlo žiadostí od poistencov, ktorí mali ľahký priebeh ochorenia, a teda nespĺňali kritériá v zmysle Indikačného zoznamu pre kúpeľnú starostlivosť,“ uviedla Dupaľová Ksenzsighová.

O niečo vyšší počet žiadostí o kúpeľnú liečbu obdržala poisťovňa Dôvera, ako portál vZdravotníctve.sk informoval jej hovorca Matej Štepiansky„Doposiaľ sme dostali 535 návrhov na kúpeľnú liečbu pre postCOVIDových pacientov.“

Záujem vs. kapacity

Ak si počet žiadostí spočítame, nejde o vysoké číslo vzhľadom na kapacity kúpeľných zariadení, treba však povedať, že tie nie sú otvorené len pre pacientov, ktorí prekonali COVID-19, ale aj pre mnoho ďalších diagnóz.

Ešte začiatkom roka 2021 sa niektoré kúpeľné strediská sťažovali na epidemiologické opatrenia, na základe ktorých nemohli naplno sprístupniť liečbu pacientom. Mnohí z tých, ktorí kvôli pandémii svoj pobyt v kúpeľoch odsúvali, sa rozhodli využiť letné mesiace.

Aj preto je pre pacientov s postCOVIDovým syndrómom či dlhým COVIDom voľných pomerne málo miest. Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk, ak sa pacient s nárokom na plnú úhradu kúpeľnej starostlivosti prihlási dnes, môže čakať mesiace.

Tieto správy potvrdila aj podpredsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov Zuzana Ďurinová, ktorá je zároveň generálnou riaditeľkou kúpeľov v Turčianskych Tepliciach: „Pacienti nenastupovali z obavy pred nákazou, posúvali si kúpeľnú liečbu.“

Každé kúpele inak

V Turčianskych Tepliciach sa však orientujú hlavne na ochorenia pohybového aparátu, pacientov s dýchacími problémami neliečia. Čo sa týka obsadenosti, pred mesiacom bol záujem o postCOVIDovú liečbu ešte malý, dnes už je to inak.

„U nás momentálne máme naplnené mesiace júl a august, plníme september a október. Teraz sa to už rozbieha, denne chodia od poisťovne jeden až dva návrhy,“ doplnil obchodný riaditeľ kúpeľov Andrej Petráš.

Na diagnózy súvisiace s pľúcami sa orientujú napríklad v Bardejovských kúpeľoch. Tamojší generálny riaditeľ Pavol Menšík portál vZdravotníctve.sk informoval, že z došlých návrhov majú aktuálne odliečených 45 percent klientov.

„V Bardejovských kúpeľoch sme doposiaľ odliečili 172 postCOVIDových pacientov a do konca roka zatiaľ máme pozvaných 209 osôb, spolu je to 381 lekárskych návrhov. Väčšina klientov bude odliečená v mesiacoch august a september,“ povedal Menšík.

Kedy sa tam dostanú?

Mnešík však tiež priznal, že návrhov je viac ako sa stíha spracovávať. Ak končí platnosť návrhu na kúpeľnú liečbu, tak sa prípady posudzujú v spolupráci so zdravotnými poisťovňami individuálne a hľadajú sa možnosti, aby klient mohol nastúpiť čo najskôr.

„Aktuálne predvolávame klientov na september a október, ale podľa možnosti, ak končí platnosť návrhu, ešte aj v auguste,“ doplnil Menšík. Pravdepodobné je, že s pribúdajúcim počom záujemcov o kúpeľnú liečbu sa bude termín nástupov posúvať.

Ako pripomenula aj Dupaľová Ksenzsighová, momentálne sa nedá povedať, aká je šanca dostať sa do kúpeľov, nakoľko konkrétne zariadenia si vyberajú poistenci sami a dátumy určujú kúpele podľa svojich kapacít.

Najväčšiu šancu dostať sa do kúpeľov v rozumnom časovom horizonte tak pacienti s postCOVIDovým syndrómom alebo s dlhým COVIDom majú, ak si starostlivo vyberú kúpeľné zariadenie, ktoré má ešte aj dnes voľné kapacity.

Počet obdržaných návrhov na kúpeľnú liečbu Koľkým poisťovňa vyhovela
Všeobecná zdravotná poisťovňa 1 489 (skupina A), 64 (skupina B) 1 172 (skupina A), 35 (skupina B)
Dôvera zdravotná poisťovňa 535  –
Union zdravotná poisťovňa 134  –
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej PetrášBeáta Dupaľová KsenzsighováMatej NeumannMatej ŠtepianskýPavol MenšíkZuzana Ďurinová
Firmy a inštitúcie ASK Asociácia slovenských kúpeľovDôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa