Pellegrini vyjadril Kalavskej dôveru a chce, aby naďalej viedla ministerstvo

Pellegrini, Kalavská
Premiér Pellegrini a ministerka zdravotníctva Kalavská Foto: SITA/Diana Černáková

Premiér Peter Pellegrini chce, aby ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská viedla zdravotníctvo do posledného dňa mandátu jeho vlády. Predseda vlády to povedal vo štvrtok novinárom s tým, že vysoko oceňuje jej kvalitu práce. Šéfka rezortu v stredu ako prejav nespokojnosti s tým, ako dopadla reforma zdravotníctva, oficiálne ponúkla rezignáciu na svoju funkciu.

„Pani ministerka má moju absolútnu dôveru. Vnímam jej krok ako prejav veľkej politickej kultúry, ale požiadal som ju, aby ho prehodnotila a naďalej zostala slúžiť slovenským pacientom a zdravotníctvu. Myslím si, že to je to najlepšie rozhodnutie, ktoré môže spraviť,“ konštatoval Pellegrini.

Správna osoba na správnom mieste

Ako dodal, chápe, že šéfka rezortu vzniknutú situáciu považuje za prejav odmietnutia jej doterajšej práce a vníma jej pocity aj sklamanie. V tomto predvolebnom období už však podľa neho dianie v parlamente nereflektuje vždy racio. „Už ide skôr asi o aj individuálne postoje, emócie, ktoré možno už nie vždy sú kompatibilné s tým, čo potrebuje táto krajina,“ uviedol premiér.

Pellegrini štvrtkové hlasovanie v parlamente a ani jeho rozhodnutie o stiahnutí reformy v stredu pred hlasovaním nepovažuje za neúspech ministerky.

„Práve naopak, ja pani ministerku považujem za správnu osobu na správnom mieste. Osobu, ktorá od svojho nástupu v rezorte zdravotníctva urobila obrovské množstvo práce,“ konštatoval. To, že sa stratifikáciu na konci volebného obdobia nepodarilo pretaviť do legislatívnej podoby, podľa neho nemôže vrhať zlý tieň na prácu ministerky.

Z úcty k pacientom a lekárom

„Preto som jej dnes na rokovaní vyjadril moju maximálnu podporu a dôveru. Požiadal som ju, aby svoj postup prehodnotila a aby zostala na čele rezortu zdravotníctva, pretože si myslím, že ešte má čo do konca volebného obdobia pre slovenské zdravotníctvo urobiť,“ dodal premiér. Zostať vo funkcii by podľa Pellegriniho ministerka mala aj z úcty k pacientom, lekárom či vedeniu nemocníc.

„Pani ministerka stále zvažuje, ako sa rozhodne. Pevne verím, že sa mi ju podarí presvedčiť, aby zostala na pozícii ministerky zdravotníctva a že v nej prevládne zodpovednosť k pacientom a k Slovenskej republike,“ uzavrel.

„Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská sa dnes stretla s pánom premiérom, kde mu ponúkla svoju demisiu. Pán premiér požiadal pani ministerku, aby zostala vo funkcii, šéfka rezortu zdravotníctva ďalší vývoj zvažuje,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Vláda stiahla novelu o strafikácii

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská v stredu ponúkla premiérovi svoju funkciu. Urobila tak po tom, ako vláda stiahla stratifikáciu z rokovania parlamentu. Na stredajšom hlasovaní NR SR to oznámil predsedajúci schôdze Béla Bugár.

O novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, nazývanej aj stratifikácia alebo Zdravá zmena, mali poslanci hlasovať po opätovnom preložení v stredu. „Myslím si, že robím veľký kus práce. Mne toto ministerstvo nepatrí, nie som členom strany Smer, veľmi rada túto funkciu ponúknem,“ konštatovala šéfka rezortu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR